Statistikaameti juhtivanalüütik Viktoria Trasanov ütles, et eelmise aasta maiga võrreldes oli tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks mootorikütuse hinnatõus. „Nii bensiin kui ka diislikütus olid 20,2% kallimad. Seejuures on oluline teada, et aastases võrdluses kaotas oma mõju eelmise aasta mais toimunud mitme aktsiisimäära langetamine,“ lisas Trasanov.

Suurem mõju indeksi muutusele oli veel kodudesse jõudnud elektri 24,6% kallinemisel. Toidukaupadest tõusid möödunud aasta maiga võrreldes enim värske kala (25,2%), värske köögivilja (16,1%), muude jahusegude (11,5%) ja väikelastetoidu hinnad (10,2%) ning langes kartuli hind (21,6%).

Haridus- ja lasteasutuste indeksi tõus oli tingitud sellest, et lõppesid lasteaia kohatasu soodustused, mida kohalikud omavalitsused koroonaviiruse leviku tõttu olid pakkunud.

Tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga oli viimati suurem kui 3,6% 2018. aasta oktoobris, mil see oli 4,4%.
Tarbijahinnaindeks
Aprilliga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim koroonaviiruse tõttu suletud olnud või piiratud tingimustes toiminud kaupluste taasavamine ning sooduspakkumiste lõppemine. Rõivad kallinesid 4,1%, jalatsid 4,9%, remondimaterjalid 5,3% ja mööbel 3,9%.
Muutus kaubagrupiti