"Meie kandi ühe olulise tööandja, OÜ Valga Puu tegevus on raierahu tagajärjel tänaseks seiskunud, sundpuhkusele saadeti 120 töötajat," märkis Valgamaa omavalitsuste liidu esimees Agu Kabrits. "Juba on mitmed puidutööstused teada andnud raskustest vajaliku toorme hankimisel," lisas ta.

Kabritsa sõnul on oht, et kui olukord selliselt jätkub, siis seiskub peagi ka puidu järeltöötlemisega seotud ettevõtete tegevus. "Ettenägematu tööseisak mõjutab tuhandete inimeste töökohti. Oleme kohtunud kohalike metsa- ja puiduettevõtjatega ja mõistame nende muret," sõnas Valgamaa omavalitsuste liidu esimees.

Tõrva vallavanema Maido Ruusmanni sõnul annab metsandussektor viiendiku Lõuna-Eestis loodavast lisandväärtusest ning on sellega üks olulisemaid tööandjaid piirkonnas. Selle tegevuse seiskumine mitmeks kuuks annab kohalikule majandusele samasuguse hoobi nagu turismiettevõtete sulgemine koroonaajal, leiab Ruusmann.

"Keegi ei alahinda looduskaitselisi vajadusi, kuid niivõrd olulise sektori piiramisel peab sellega kaasas käima mõistlik üleminekuperiood, et ettevõtted jõuaksid oma töö ümber korraldada. Samuti on vaja kompensatsioonimehhanisme tegevuse katkemisega toimetulekuks. Kui riik toetas üleöö uksed sulgenud turismiasutusi, tuleb sel ka metsanduses solidaarne olla," märkis Tõrva vallavanem.

Nii on Valgamaa omavalitsusi ja ettevõtjaid ühendavad liidud otsustanud tõsisele probleemile tähelepanu pööramiseks ja sellele lahenduste otsimiseks koostada ühispöördumise nii peaminister Kaja Kallasele, keskkonnaminister Tõnis Mölderile, riigikogu keskkonnakomisjonile kui ka keskkonnaametile.

Maido Ruusmanni sõnul tunnevad praegu nii metsa- ja puiduettevõtjad kui ka kohalikud omavalitsused, et neid pole raierahu arutellu kaasatud ja otsused on läbimõtlematud ning tehtud tagaselja. "Suvise raierahu mõju on oluliselt laiem, kui ainult keskkonnaküsimus," lausus Tõrva vallavanem.

Lisaks ettevõtjatele puudutab küsimus ka kohalike omavalitsuste toimetulekut, sest kui tööstus satub raskustesse, kaovad piirkonnast kõrgepalgalised töökohad ja maksutulu. "Rääkimata puidu, ehitusmaterjalide ja kütte hinnatõusust, mis piirangutega paratamatult kaasneb ning millel on vahetu mõju maaelanike toimetulekule," sõnas Ruusmann.