„Buck" Duke oli American Tobacco Company asutaja. Kaks aastat pärast sellise sõnumi edastamist oma tütrele mees suri. Ta oli 68-aastane ning aasta oli 1925. Doris oli siis 12 ning vaid kuu aega jäi veel tema 13. sünnipäevani.

Doris sai päranduseks 100 miljoni dollari suuruse usaldusfondi. Temast sai koheselt maailma rikkuselt 2. inimene. Tema ees oli vaid toonane suurnimi John D. Rockefeller. Meedias anti tüdrukule kohe hüüdnimi, mis jäi teda saatma kogu eluks: „maailma rikkaim tüdruk".

100 miljonit ei olnud aga veel kogu varandus. 1962. aastal sai ta ema Nanalinelt päranduseks veel 250 miljonit. Dorise varanduse väärtus enne enda 40. sünnipäeva oli tänases väärtuses 3 miljardit dollarit.

Teda jälitasid kogu elu ajal reporterid, austajad ja kelmid, aga „maailma rikkaim tüdruk" suutis elada vägeva elu. Doris püüdis kogu elu tõestada oma kadunud isale, et tema prognoos armastuse ja raha kohta ei pea paika.

Abielud ja afäärid

Doris oli kaks korda abielus. 1935. aastal õnneotsija James Cromwelliga, kes kasutas peagi oma abikaasa raha, et teha kampaaniat saamaks senatisse, kuid see katse ebaõnnestus. Abielu ajal jäi Doris lapseootele. Ta tunnistas sõpradele salaja, et Cromwell ei olnud lapse isa.

Tal oli olnud afäär, kui viibis pikemal rongireisil. „Midagi muud ei olnud teha," ütles ta ühele sõbrale. Siis aga juhtus midagi koledat. Peagi sündis tütar, kellele pandi nimeks Arden. Ta oli enneaegne ning suri 24 tundi peale sündimist. Doris ja James lahutasid abielu 1943. aastal.

1947. aastal abiellus Doris uuesti. Seekord oli meheks Dominikaani Vabariigi diplomaat Porfirio Rubirosa. Enne ühte heitmist oli vaid üks väike takistus - mees juba oli abielus. Legendi järgi oli Doris nii armunud, et pakkus mehe naisele miljon dollarit, et too annaks kiire lahutuse. Pakkumine võeti vastu. Tänapäeval võrduks see summa 12 miljoni dollariga.

See abielu kestis vaid aastakese. Rubirosa, selgus, oli maailmameister naiste võrgutamises. Ta veetis aega isegi Marilyn Monroe, Joan Crawfordi, Eva Peroni, Zsa Zsa Gabori ja teiste kuulsustega. Õnneks oli Dorisel ette näidata abileluvara leping.

Dorisel endalgi oli omajagu afääre.

Süda õiges kohas

Doris Duke proovis ka karjääri teha. Ta õppis laulmist ühe toonase tipp häälekoolitaja juures. Ta astus ka ühe gospelkoori koosseisu. II maailmasõja ajal töötas ta sõduritele mõeldud sööklas, mis asus Egiptuses ja teenis seal dollari aastas. Ta proovis ka ajakirjaniku, täpsemalt välisriigis asuva korrespondendi ametit.

Hawaiil elades sai temast esimene Hawaiist mitte pärit naine, kes hakkas võistlustel tipptasemel surfama. Ta oli ka suur loomaarmastaja ning nende õiguste eest seisja. Lisaks tegeles ta haruldaste taimede kasvatamisega.

Dorisel oli hindamatu väärtusega kunstikollektsioon. Tema eriliseks kireks oli Kagu-Aasia ja islami kunst. Seda kollektsiooni saab näha tema endises kodus Hawaiil ka täna. Muuseumi nimi on Museum of Islamic Art, Culture, and Design.

Traagika ja vaidlused

Doris Duke elas küll põnevat elu, aga sellest ei puudunud ka traagika ja skandaalid. 1966. aastal juhtus karm õnnetus. Tema kunstikogude kuraator Eduardo Tirella tuli Dorisele teatama, et ta lahkub tema juurest, et minna filmitööstusesse. Neid kuuldi Dorise häärberis vaidlemas. Kahekesi autoga lahkudes peatas Tirella sõiduvahendi ning läks välja, et väravat avada.

Samal hetkel läks rooli Doris ning mingil põhjusel sõitis ta mehele otsa nii, et too jäi värava ja auto vahele. Seejärel värav avanes ning auto sõitis veel ka vastu puud. Mees hukkus. Newporti politsei pidas juhtunut õnnetuseks. Tirella perekond kaebas naise kohtusse ning nad said 75 000 dollarit - palju vähem, kui nad soovinuks.

Doris ei abiellunud enam kunagi. Ta ei saanud ka lapsi. Kuid tal oli sügav isiklik suhe kahe inimesega.

Chandi Heffner

1984. aastal kohtas Doris naist nimega Chandi Heffner. Nad leidsid koheselt ühise keele. Mingil põhjusel hakkas Doris uskuma, et Chandi on tema tütre Ardeni reinkarnatsioon. Nad reisisid koos maailmas ringi ning nautisid Dorise rikkust.

Nad veetsid aega Venemaal ning käisid Rumeenias „igavese elu lätetel". Nad ostsid ka 25 miljoni dollari eest Boeing 737 ning adopteerisid kaks kaamelit, kui Doris kuulis, et need on ohustatud liik. Chandi juhtis Dorise heaks töötavaid inimesi ning andis talle nõu finantsasjades. Nad olid lahutamatud.

Siis aga läheb lugu veidraks. Doris lapsendas Chandi 1988. aastal. Miks on see imelik? Chandi oli 35-aastane. Ta lubas naise eest hoolitseda ja tema nime ka testamenti panna. Kuid midagi juhtus ning Doris lõikas Chandi oma elust ning kustutas testamendist. Seda aastal 1991. Ei olegi teada, mis juhtus.

Bernard Lafferty

Tegemist oli Dorise teenriga, kelle tõi nende ellu Chandi. Bernard oli iirlane ning orb, kes emigreerus USAsse, kui ta oli 35-aastane. Doris võttis ta tööle 1987. aastal. Temast sai Dorise hea sõber ja usaldusisik.

Doris Duke suri 1993. aasta 28. oktoobril 80-aastaselt. Bernardist sai tema vara haldaja.

Surma hetkel oli naise varanduse väärtus 5,3 miljardit dollarit. Selle sees oli raha, investeeringud, majad, ehted ja kunstikogu. Teiste seas leidus seal Picasso, Monet, Van Goghi ja Rembrandti teoseid. Lisaks oli tal ka haruldaste veinide kollektsioon - 2000 pudelit, mil väärtust üle 5 miljoni dollari.

Testamendi järgi läks suur hulk Dorise varandusest heategevuseks. Tänagi on Doris Duke Charitable Foundationi kontrolli all umbes 2 miljardit dollarit. Ligi 30 aastaga on nad laiali jaganud 1,84 miljardit.

Chandi Heffner sai endale testamendi järgi null dollarit. Ta andis varahaldusettevõtte kohtusse, sest ütles, et tal on Dorise tütrena õigus suurele rahasummale. Kohus nõustus temaga ja Chandi sai 1995. aastal endale 65 miljonit dollarit. Täna elab Heffner Dorise poolt talle ostetud rantšos Hawaiil. Bernard Lafferty suri 1996. aastal südamerabandusse.

Ei olegi selge, kas Doris Duke'i isal oli õigus, kui ta ennustas, et inimesed armastavad tütart edaspidi vaid raha pärast. Vähemalt püüdis Duke elu lõpuni tõestada, et see nii ei ole.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid