„Mullu 24. mail jõustusid seadusmuudatused, aga mis edasi saab? Palju on erinevaid tõlgendusi,“ rääkis Urmas Mardi liidu veebiraadiosaates „Korteriühistute taskutarkus“, tuletades kuulajaile meelde korteriühistuid ees ootava olulise tähtaja ning rääkis, mis on saanud mullu jõustunud seadusemuudatustest.

Ta tõi välja, et mulluse seadusemuudatusega anti ühistutele ajutiselt kuni 31. oktoobrini pikendust majandusaasta aruande esitamiseks, kuna korteriühistud ei saanud pandeemia tõttu üldkoosolekuks kokku tulla. „Too tähtaeg sai ümber, tänavu see pikendus enam ei kehti ja 30. juuniks tuleb korteriühistutel esitada majandusaasta aruanne. Soovitan ühistutel seda tähtaega väga tõsiselt võtta,“ rõhutas Mardi.

Siiski jääb Mardi sõnul paljudele segaseks see, kas ka väikesed, kuni kümne korteriga korteriühistud peavad esitama majandusaasta aruande. „Kui väiksel ühistul pole valitud juhatust ning tegutsetakse ühise esindusõiguse alusel ilma juhatuse liikmeteta, siis võib pidada kassapõhist raamatupidamist ja majandusaasta aruannet esitama ei pea,“ selgitas ta. „Kui aga väikeses korteriühistus on juhatus valitud, siis on olukord teine, tuleb pidada tekkepõhist raamatupidamist ja esitada ka majandusaasta aruanne,“ lisas ta.

Küll aga on ministeerumis juba täna ettevalmistamisel seadusemuudatus, mis võimaldaks tulevikus väikesel ühistul juhatuse olemasolule vaatamata ise valida, kas soovitakse pidadada kassapõhist
raamatupidamist ja loobuda ka majandusaasta aruande esitamise kohustusest või valida tekkepõhine raamatupidamine ja majandusaasta aruande esitamine. „Korteriühistute liit seda ettepanekut toetas, see tundub mõistlik,“ kinnitas Mardi.

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute
Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti.

Korteriühistute liit kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.