Õpingute kõrval tantsib Eliise tehnikaülikooli Cheerleadersis ning osaleb rahvusvahelistel iludusvõistlustel. Eliise on töötanud Calvin Kleini kaupluse juhatajana ning kevadest läks erialasele tööle kindlustusettevõttesse ERGO, kus ta on robootiliste protsesside automatiseerimise praktikant. Lühikeses intervjuus avab ta, mis teda IT-alale meelitas ja mida soovitab noorele, kes kaalub erialale õppima tulemist.

Mis sind selle eriala juures kõige rohkem köitis?
Ülikooli astudes olin kolme eriala vahel ning lõpliku otsuse tegemine oli üpriski raske, kuid IT-süsteemide arenduse kasuks rääkis just pikk praktika kestvus. Nimelt on sel erialal 24 EAPd ettevõttepraktikat ehk terve viimane semester on pühendatud vaid praktikale ja lõputööle. Kooli lõpuks on juba pikk praktikakogemus all, mis annab tööturul kindlasti eeliseid.

Mis on kõige põnevam õppeaine? Miks?
Minu jaoks kõige põnevam või pigem kõige rohkem silmaringi avav õppeaine oli diskreetne matemaatika. Seda just selle tõttu, et see erines täielikult matemaatikast, mida olin siiani 12 aastat koolis õppinud. Samuti arendas see õppeaine mu loogilist mõtlemist, mis omakorda on koodikirjutamises vajalik. Tegu on matemaatikaga, kus on ainult ühed ja nullid.

Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?
Kindlasti soovitan põhjalikult tutvuda eriala õppekavaga. Nagu ka ennist mainisin, kaalusin päris mitme eriala vahel ja et selget pilti silme ette saada otsustasin kõikide kaalukausil olevate erialade kohustuslikud ja valikained Excelisse kirjutada. Sealt edasi tegin juba otsuse selle põhjal, milliseid aineid mulle kõige rohkem õppida meeldiks. Kui IT-süsteemide arendus siiski kõige südamelähedasemaks jääb, soovitan juba suvel tutvust teha IT, arenduse ja kõige seostuvaga.

Mis on kõige vajalikum teadmine, mis sa sellel erialal õppides oled saanud?
Kõige vajalikum teadmine, mis õppides sain, on kindlasti koodi kirjutamine ja mitte ainult oskus erinevates programmeerimiskeeltes programme ja süsteeme luua, vaid just erinevad programmeerimist toetavad teadmised. Koodi kirjutamiseks on vaja loogilist mõtlemist ning teadmisi süsteemide ülesehitusest ja üleüldisest IT-maailmast. IT on meie igapäevaelu, kõige väiksemad protsessid või meie jaoks juba elementaarsed tegevused on põimitud infotehnoloogiaga ja seetõttu teadmised, mis sellel erialal omandatakse, on kasuks ka paljudes teistes valdkondades.

Mis on järgmine suur IT-alane läbimurre, mida sa huviga ootad?
Ootan huviga, mil saame istuda autosse ja tunda end justkui elutoas. Auto juhib ning inimese ülesanne on ennast mugavalt tunda. Täielikult autonoomsed sõidukid ei ole enam miskit uut, kuid siinkohal peamiseks läbimurdeks on legaalsed ja moraalsed küsimused, nende lahendamine ning vajaliku infrastruktuuri loomine, et saaksime täisautonoomseid sõidukeid juba igapäevaliikluses näha.

Üks lõbus tõik, mida sa enne õppima asumist ei teadnud? Või põnev seik, mis õppides või erialases töös ette on tulnud.
Kuna enne õppima asumist ei olnud ma väga IT-maailmaga kokku puutunud, siis minu jaoks oli väga huvitav uus fakt see, et tarkvara põhineb vaid binaarkoodil. Arvuti saab aru, tegutseb ja saadab edasi ainult nulle ja ühtesid, ehk kõik arvutites saadetavad või nähtavad kirjad, muusika, pildid, videod jne on kõige sügavamal tasemel lihtsalt ühed ja nullid.

***
Eliise Randmaa osales ka aprillikuus toimunud virtuaalsel IT-teaduskonna avatud uste päeval minikonverentsil. Vaata videost (alates 1:08:44) IT-tudengite avatud uste päeva minikonverentsi, kus Eliise rääkis koos teiste tudengitega, milline on tudengielu, mida erialalt oodata ja kuhu võib õpingute jooksul jõuda.
Mitmed tehnoloogia- ja iduettevõtjad on tunnistanud, et Eestis on täna puudu umbes 1000-3000 heal tasemel arendajat. IT-süsteemide arenduse õppekava põhjal just selliseid hinnatud spetsialiste koolitataksegi. See on eriala, mille lõpetajate keskmine palk on võrreldes riigi keskmisega vähemalt kahe- kuni kolmekordne ning mille läbinutel on tee valla väga paljudesse tehnoloogiaettevõtetesse.

Tee kindel investeering oma tulevikku ning tule õppima IT-süsteemide arendust!

Loe IT-süsteemide arenduse õppekava kohta lähemalt siit.

Mõtle suurelt ja astu tulevikku juba täna! TalTechi IT-teaduskonnas saad õppida kõiki IT valdkondi tipptasemel. Vastuvõtt Tallinna Tehnikaülikooli on avatud kuni 6. juulil kella 12.00-ni.

Jaga
Kommentaarid