Eesti puitmajaliidu ja klastri korraldatud aasta tehasemaja 2021 konkursi üldvõitjaks valiti Kodumaja poolt toodetud hotellihoone Norras. Konkursil osales 20 Eesti majatehastes toodetud puidust hoone asukohaga Norras, Rootsis, Eestis ja Soomes.

„Konkursil osalesid suurepärased teosed, kus arhitektuur ja kaasaegne puitehitis sulanduvad ümbruskonda. Tulevikku vaatav ekspordiartikkel, millel on kasvuruumi ka Eestis,“ lausus ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt konkursi aasta tehasemaja konkursi võitjatele 18. juunil õnnitlusi üle andes.

Konkursi üldvõitja ja parim avalik hoone – Kodumaja hotellihoone – koosneb kahest betoonkorrusest ja neljast puitkonstruktsioonil korrusest. Hotell asub küla transpordisõlmes, asumi keskpunktis – vahetult rongi-, bussi- ja gondlijaama kõrval. Konkursi žüriile jäi võistlustöö silma oma esinduslikkuse ja mahu poolest, sobides arhitektuurselt lahenduselt samal ajal hästi konteksti.

Otsustavaks sai see, et hoones on kasutusotstarbest ja asukohast tingitult palju keerukaid tehnilisi lahendusi – põhjalikult on läbi mõeldud nii tuleohutuse kui ka akustika aspektid. Lisaväärtust andis asjaolu, et tehnoloogiline (modulaarne) lahendus toetab edukalt arhitektuurset visiooni. Hotell on kahtlemata linnaruumi rikastav dominant ning asumi maamärk.

„Kodumajale on suur au olla tunnustatud oma ala professionaalide poolt. Eks me kõik teeme oma parima ning usume ise sellesse, mida teeme, kuid tunnustus kõrvalt annab kindlasti jõudu ja kindlustunnet juurde. Kuid siiski isegi tähtsam võidust on see, et aasta tehasemaja konkurss toimub,“ lausus Kodumaja müügidirektor Indrek Rehme võidutiitlit üle võttes.

Tema sõnul on kõik osalejad juba eos võitjad, sest puidust ning tehaselist ehitusviisi kasutades saab ehitada väga eriilmelisi ning ka mahukaid projekte, Rehme lisas, et võidutöö projekt on oma mahult ehe näide tehaselise tootmise ja moodulehituse eelistest, milleks on peamiselt efektiivsus ja seeläbi aeg.

„Projekti täielikust realiseerimisest ehk esimesest kopatäiest kuni hotelli avamiseni kulus 17 kuud. Peatöövõtja hinnang oli, et hotelli ehitus nn tavaehitusena oleks kestnud ca. 1 aasta kauem,“ rääkis ta. Projekti õnnestumises oli Kodumaja hinnangul väga suur roll 3D projekteerimisel ning koordineerimisel erinevate osapoolte vahel.

„Projektil oli kasutusel üks ühtne pilves asuv mudel mida erinevad ettevõtted täiendasid ning kus toimusid ka kokkusobivuse kontrollid. Kokkuvõtvalt, projekt ehitati kõigepealt mudelis ning siis järgnes füüsiline töö,“ täiendas Rehme. „Hoopis ebaefektiivsem oleks olnud olukord, kui ühildamise ja kokkusobivusega oleks pidanud tegelema hakkama ehitusplatsil,“ lisas ta.

Kes olid selle aasta parimad?
  • Üldvõitja ja parim avalik hoone ning Rothoblaasi eripreemia – Kodumaja AS hotell-konverentsikeskus Norras
  • Parim arendus – Matek AS kortermajade kompleks Norras
  • Parim kortermaja ja ISOVER energiatõhusaima hoone eripreemia – Arca Nova Element OÜ kortermajad Norras
  • Parim eramu ja Veluxi eripreemia „Parim valguslahendus“ – Finnlog OÜ eramu Haapsalus
  • Parim väikeehitis – Akso-Haus OÜ uisupargi teenindushoone Nõmmel
  • Parim erilahendus – KMT Prefab OÜ meditsiinikeskuse fassaadielemendid Norras
Täiendavalt anti välja alljärgnevad eripreemiad
  • Puidukasutuse eripreemia, ITW eripreemia „Parim elukeskkond peredele“ ja AkzoNobeli eripreemia „Parim värvilahendus“ – Timbeco Woodhouse OÜ ridaelamud Rootsis
  • Traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia – Vipson Projekt OÜ käsitöö palkmaja Võrumaal
  • Delfi moodnekodu.ee lugejate eripreemia – Nord Homes OÜ eramu Harku vallas
  • Sponsorite – ESSVE, BMI Monier ja Kyocera Senco eripreemia – EstNor OÜ puhkemaja Norras

Konkursitöid hindasid TalTech Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Veronika Valk-Siska, arhitekt Markus Kaasik, ajakirjanik Eva Kiisler ning Eesti Puitmajaliidu arendusnõunik Elar Vilt.

Aasta tehasemaja konkursi eesmärk on esile tõsta Eesti ettevõtete poolt toodetud puitmaju ja erilahenduste projekte ning seeläbi propageerida puitu kui mitmekülgset ehitusmaterjali. Parimate puidust tehasemajade konkurss toimus 11. korda. Hooneid oli nii erineva suuruse kui kasutusotstarbega – suured kortermajad, hubased eramud, mitmekülgsed väikeehitised ja keerukad erilahenduste projektid.

Aasta tehasemaja konkurssi rahastab osaliselt Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt, mida toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus klastrite arendamise meetmest, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.