„Eestlased tellivad aasta jooksul hinnanguliselt koguni neli miljonit pakki väljastpoolt Euroopa Liitu, millest suurem osa on varem kohale jõudnud deklareerimata kujul. See aga põhjustas erinevaid käibemaksupettusi ning pani Euroopa Liidu ettevõtted võrreldes kolmandate riikide firmadega ebavõrdsesse konkurentsiolukorda, kus Euroopa kaupmees peab alla 22-eurose väärtusega müügi pealt maksma käibemaksu, kuid väljaspool Euroopa Liitu Euroopasse müüv kaupmees mitte," põhjendas e-kaubanduse liidu tegevjuht Tõnu Väät, millest tingitult postipakkide saatmise korda muudetakse.

Mis muutub pakkide tellimisel 1. juulist?

Väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud alla 22 eurot maksvatelt saadetistelt kaob käibemaksuvabastus. Kui seni ei pidanud deklareerima ega käibemaksu tasuma alla 22 euro maksvate kaupade eest, mis olid tellitud kolmandatest riikidest (näiteks Hiinast või USA-st), siis 1. juulist 2021 tuleb kõik kaubad deklareerida ja käibemaks tasuda.

See toob nendele kaupadele kaasa mõningase hinnatõusu. Kui seni jõudis näiteks kümme eurot maksev kaup tellijani ilma maksude ja lisategevusteta, siis edaspidi tuleb selle kauba kohta esitada Eestisse saabumisel tollideklaratsioon ja tasuda käibemaks 20%. Seega lisandub kaubale antud näite puhul kahe euro suurune käibemaks.

Ärileht koostöös maksu- ja tolliameti ning Omnivaga annab lugejatele võimaluse küsida kõike, mis teil seoses 1. juuli muutustega hingel on. Muutus on oluline ning hea on, kui see ei taba inimesi ootamatult.

Küsimusi saad esitada selle sama loo kommentaariumis või saata need aadressile vihje@delfi.ee. Vastused küsimustele saab 30. juunil aset leidva online-intervjuu käigus.