Eastmani Eesti tootmisüksus toodab oma Kohtla-Järvel asuvas tehases bensoehapet, naatriumbensoaati ja plastifikaatoreid. Tehas ekspordib suurema osa toodetest Eestist välja, sealhulgas Euroopasse, Põhja-Ameerikasse ja Aasiasse. Viimastel aastatel on Eastman Eesti oma toodangut märkimisväärselt suurendanud.

Bensoehape on kõrvalsaadus, mis tekib tehase peamises tootmisprotsessis. Kunda tsemenditehase sulgemine vähendas bensoehappe kõrvalsaaduse nõuetekohase kõrvaldamise või kasutamise alternatiive, nii et Eastman hakkas koheselt otsima alternatiivseid lahendusi.

Adven lõi Eastmanile innovaatilise kontseptsiooni, kus bensoehappe destilleerimise kõrvalprodukt muundatakse auruenergiaks, mida destilleerimisprotsessis taaskasutada.

Energia muundamine saavutatakse kasutades vedelas olekus kõrvalprodukti aurutootmise üksuse otsese sisendina.

“Seisime silmitsi suure väljakutsega - kuidas tagada väga spetsiifilise kütuse põlemisprotsessi rakendamine kontrollitud viisil. Kuna see on tehniliselt äärmiselt nõudlik ala, otsisime väga kogenud energiapartnerit. Meil on hea meel, et Adven pakkus välja läbimõeldud ja usaldusväärse lahenduse,” ütles Eastman Specialties OÜ juhatuse liige Hannes Reinula.

„Tahaksin rõhutada paindlikku lepinguprotsessi. Globaalsel tasemel pole allhange Eastmani jaoks tavapärane, kuid nüüd kaalume võimaliku koostöö laiendamist Adveniga ka teistes tehastes,” lisas Eastmani EMEA kategooria juht Steven Segers Belgiast.

Jätkusuutlikkus kui ühine väärtus

Adveni uute ärisuundade juht Kevin Vaher rõhutas, et mõlema ettevõtte visioon aitas luua jätkusuutlikuma lahenduse.

“Ohutus, inimeste heaolu ja jätkusuutlik innovatsioon on Eastmani alustaladeks. Advenis oleme omakorda jätkusuutlikkusest teinud oma strateegia lahutamatu osa. Meil on tõeline au ja rõõm olla sellel teekonnal partneriteks nii võimsale ettevõttele, kes jagab meiega oma fookust jätkusuutlikkuse osas,” sõnas Vaher.

Lepingu raames investeerib Adven energiatootmisüksusesse ja sellega seotud infrastruktuuri - mõlema ettevõtte ühine eesmärk on muuta lahendus võimalikult kuluefektiivseks ja keskkonnasõbralikuks.

“Kogu uue energiakontseptsiooni kujundamise protsess on olnud algusest peale väga avatud, läbipaistev ja ratsionaalne, hõlmates põhimõtteliselt kõike alates tehnilistest teemadest ja finantsidest kuni paljude muude asjakohaste detailideni. Jätkusuutlikkust kaaluti igal võimalikul sammul,” jätkas Vaher. “Plaanime selle uue energialahenduse käivitada 2022. aastal. Nii nagu on tavaks Adveni energiateenusmudelile, vastutame ka energiajaama opereerimise, hooldamise ning ööpäevaringselt toimiva kaugseire eest.”