2021. aasta teise kvartali kokkuvõttes kahanes Eesti pangast väljastatud pangatähtede maht eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 20,5 protsenti. Selle aasta teises kvartalis väljastas Eesti Pank ringlusesse 255 miljoni euro väärtuses sularaha. Keskpanka tagastati 144,5 miljoni euro väärtuses pangatähti ja 1,4 miljoni euro väärtuses münte.

Suurim nõudlus on endiselt 50euroste kupüüride järele, mis moodustavad ligikaudu 77 protsenti kõigist Eesti pangast väljastatud pangatähtedest. Teises kvartalis suurenes nõudlus müntide järele, mis on tavapärane suvekuudel, kui toimub palju väliüritusi. Jätkuvalt moodustasid väljastatud müntidest suurima osakaalu ühe ja kahe sendised.

Eestis on 700 sularahaautomaati, millest 207 on sularaha sissemaksevõimalusega. Sularahatehinguid saab teha üle leti 29 pangakontoris. Poekassast sularaha väljavõtmise teenus on kättesaadav 660 asukohas üle Eesti ehk sularaha väljavõtmise võimalus on vähemalt 10 km raadiuses 98,4 protsendil Eesti elanikest.

Eesti krooni sularaha vahetamine

Eesti pank vahetab endiselt Eesti krooni pangatähti ja münte eurodeks. Teises kvartalis tehti 136 kroonisularaha vahetustehingut ligi 36 000 euro väärtuses. Ringlusest on tagasi tulemata 28,5 miljonit pangatähte ja 320 miljonit münti koguväärtusega 44,3 miljonit eurot, millest osa on jäädavalt kadunud või hävinenud.

Eesti Pangas teostatud sularahaekspertiisid

Eesti pank vahetab ümber rikutud ja kahjustada saanud europangatähti ja -münte. Ümbervahetamisele kuuluvad pangatähed, millest on säilinud enam kui pool. -Kahjustatud pangatähed kõrvaldatakse ringlusest ja hävitatakse. 2021. aasta teises kvartalis tehti 29 ekspertiisi, mille käigus analüüsiti 328 pangatähe ehtsust ja määrati sularahakahjustuste ulatus.

Eesti kohtuekspertiisi instituudi andmetel registreeriti Eestis teises kvartalis 79 võltsitud europangatähte, millest suurema osa moodustasid 20- ja 50eurosed kupüürid. Samal perioodil tuvastati 12 mündivõltsingut. Eestis avastatud võltsingute arv on nii absoluutarvult kui ka ringlusesse lastud ehtsate pangatähtede ja müntide kogusega võrreldes marginaalne.