Arutelu Loviisa tuumaelektrijaama tuleviku üle on arengufaasis. Fortum (Soome riiklik energeetikaettevõte) esitas täna Soome tööhõive- ja majandusministeeriumile keskkonnamõju hindamise aruande, millega uuriti võimalusi jätkata elektritootmist järgmised 20 aastat. Teine võimalus on lõpetada jaama töö, vahendab Helsingin Sanomat.

Kahe nädala pärast toimub majandus- ja keskkonnaministeeriumi eestvedamisel rahvusvaheline arutelu ning töö- ja majandusministeerium teeb oma põhjendatud järeldused Fortumi elektrijaama menetluse kohta tuleva aasta jaanuaris.

Loviisa elektrijaama asedirektor Thomas Buddas nendib, et keskkonnamõju seisukohalt on teostatav nii tegevuse jätkamine kui ka tegevuse lõpetamine.

„Loviisa tuumajaama töö on hästi välja kujunenud ja selle keskkonnamõju on hästi teada. Töö- ja majandusministeeriumi aruande koostamisel on kasutatud piirkonnas tehtud vaatlusi, mõõtmisi ja uuringuid. Lisaks viidi menetluse käigus läbi küsitlus ümberkaudsete elanike seas ning toimusid sidusrühmade intervjuud,” teatas Buddas pressiteates.

Fortum ei ole veel teinud ametlikku otsust selle osas, kas kahe reaktori kasutuslube pikendatakse või mitte. Jaama reaktorite kasutusload aeguvad 2027. ja 2030. aasta lõpus. Eelmisel aastal tootis Loviisa tuumajaam 7,8 teravatt-tundi elektrit, mis on üle 10 protsendi Soome elektritoodangust. Nõukogude Liidus toodetud seadmed võeti kasutusele aastatel 1977 ja 1980.