LHV PIK-il investeerides on võimalik kasutada lisaks tavalistele väärtpaberitehingutele ka automaatse investeerimise võimalust. Automaatse investeerimise raames valib klient, kuhu oma raha regulaarselt investeerida soovib ning LHV teeb investeeringud börsil automaatselt kliendi eest. Artiklis kajastame aga populaarseimaid investeerimisideid manuaalse investeerimise valikutest.

Nii nagu pikaajalise investeerimise fookusega Kasvukontol, investeeriti ka LHV PIK-il esimesed rahad enamasti USA 500 suurimat ettevõtet koondavasse indeksfondi iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Fond on eelistatuim eelkõige tänu selle laiapõhjalisususele ning kindlale ajaloolisele tootlusele, mis sõltuvalt mõõtmise alustamise hetkest on olnud keskmiselt 8-10% aastas. Indeksfondile iseloomulikult on ka selle kuine potentsiaalne volatiilsus võrreldes üksikaktsiate ja krüptovaluutadega ajalooliselt kõige väiksem ehk vaid 4%, mistõttu on investoril seda portfellis emotsionaalses mõttes pikaajaliselt kergem hoida.

Populaarsuselt teine koht kuulub potentsiaalikale alternatiivsele krüptorahale Ethereum, mida järgivat fondi on PIK-i kaudu võimalik soetada Ether Tracker Euro XBT Provider nime all. Kaugel ei ole ka põhiline krüptoraha Bitcoin, näidates, et riskitaluvus on pensioniinvestoritel kõrge. Kui Bitcoin võib ühes kuus kõikuda ligi 23% ulatuses, siis Ethereum kuu jooksul umbes 33%, olles seega üle 8 korra volatiilsem kui S&P 500 indeks. Ka sel aastal on krüptovaluutade hind suures ulatuses kõikunud, ehkki nende tootlus alates aasta algusest ületab oluliselt aktsiaindeksite tootlusi.

Kel aga on usku USA juhtiva investeerimispanga JPMorgani pikaajalisse Bitcoini hinnasihti 130 tuhat dollarit ja suudab taluda instrumendi volatiilsust, võib olla lootust oma II sammast võrreldes traditsiooniliste fondidega märkimisväärselt kasvatada. Veelgi enam, viimastel aastatel võidukäiku teinud ARK Invest fondide juhi Cathie Woodi hinnasiht ühe Bitcoini kohta on 400-500 tuhat dollarit.

Üksikaktsiatest kuuluvad menukaimate ostude hulka elektriautode tootja ja säästva energia ettevõte Tesla, kuid ka S&P 500 indeksi kaks kõige suuremat ettevõtet Apple ja Microsoft. Seitsme populaarseima valiku hulka mahtus ka eestlaste loodud finantstehnoloogia ettevõte Wise, mis on noteeritud Londoni börsil ja seetõttu saanud suurt tähelepanu ka välismaistelt investoritelt.

Ka kodubörsilt ootavad PIK-i investorid kasvu pigem aktsiahinna tõusust kui dividendidest, valides oma portfelli enamasti pangaaktsiaid LHV Group, Coop Pank ja Siauliu Bankas. Tabeli teine ots kuulub aga Tallinna börsi dividendiaktsiatele, mis on keskmiselt küll veidi väiksema hinnakõikumisega kuu lõikes, kuid ka kogutootlus on alla jäänud sellel aastal kiiret tõusu näidanud pangaaktsiatele. LHV kajastab oma Balti analüüsides kõikide ülalolevate (v.a LHV Group) Balti ettevõtete majandustulemusi, mis koos ettevõtete lähedusega aitab investoritel hästi kursis olla nende käekäiguga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid