Lugeja saadetud pilt näitab, kuidas Chrome'i brauser on täitunud erinevate võltsuudistega, mis kõik üritavad meelitada inimesi ebaausale saidile. Soome transpordi- ja sideagentuuri küberjulgeoleku keskuse Traficom turbeeksperdi Juha Tretjakovi sõnul on tegemist üsna traditsioonilise investeerimispettusega.

Ka Ärilehe lugeja jagas infot, kuidas Facebookis reklaamitakse valet Delfi saiti, kus räägitakse, et president Kersti Kaljulaid teab, kuidas nelja kuuga rikkaks saada.

Tretjakovi sõnul juhtub see tavaliselt olukorras, kus kõnealune isik satub kelmi lehele. "On tavaline, et kelmuse saidil lõpetamine võib juhtuda olukorras, kus sisestatakse mõni märksõna valesti, mis viib otsingutulemuste põhjal inimese valele lehele. Saidile jõudes hakkavad ilmuma hüpikaknad ning seeläbi võib tekkida erinevad märguanded telefoni," selgitas Tretjakov. See sama kelmuse sait võibki aga teeselda, et näeb välja nagu ajakirjandusväljaanne, sh esitleda sama sisu ka siis, kui raamistik on erinev.

Selliste petuskeemide eesmärk on püüda inimesi meelitada investeerima virtuaalsetesse valuutadesse. Tegelikult kaotab inimene kogu investeeritud raha.

Pettuse tuvastamine

Tretjakovi kohaselt lubavad sellised pettused sageli koheseid võite. "Seetõttu on neid üsna lihtne tuvastada," rääkis ta.

Kui saidi reklaamipinnal on uskumatu võimalus rikkaks või edukaks saada, siis tasub kaaluda, kas see tõesti võib tõsi olla. “See on ebatõenäoline,” ütleb Tretjakov.

Kelmuse saidile minek ei ole tema sõnul tavaliselt ohtlik. Kui aga hakatakse saidil isiklikku või makseteavet küsima, siis peaksite olema kohe tähelepanelik. Kui küsitakse andmete sisestamist, siis on see tõenäoliselt ebaausal eesmärgil.