Kõik töötajad on kohustatud enne töökohale sisenemist esitama koroonapassi. Nii avaliku kui erasektori töötajatelt nõutakse kas vaktsineerimist, viimase 48 tunni jooksul tehtud negatiivset testi või tõendit läbipõdemise kohta.

Neid, kes reegleid eiravad, ootab palgata jäämine või trahv kuni 1500 eurot. Tööandjaid ootab trahv selle eest, et nad ei kontrollinud, kas töötajad järgivad neile kehtestatud reegleid.

Itaalias on rohkem kui 80% üle 12-aastastest elanikest vaktsineeritud ja enamik itaallasi on võtnud kasutusse koroonapassi. See on vajalik restoranides einestamiseks, muuseumidesse, teatritesse ja kinodesse sisenemiseks jne.

Kuid protestid töökoha reegli üle on viimastel nädalatel hoogustunud, eelmisel nädalavahetusel Roomas toimunud meeleavaldus muutus lausa vägivaldseks.

Itaalia koroonapassi eesmärk on suurendada vaktsineerimist ja ohjeldada nakkusi, lootuses vältida uut sulgemist.

Meetme esmakordsel väljakuulutamisel kasvas vaktsineerimisele broneerijate arv, eriti noorte seas. Enamik vaktsineerimisest keeldujaid on üle 50-aastased.

Samas on uus reegel tekitanud töötajate vahel lahkarvamusi mõned vaktsineeritud inimesed otsustasid vaktsineerimata kolleegide olemasolu tõttu töökohast eemale hoida.

Itaalia ettevõtluslobi Confindustria toetab kasutusele võetud meedet. Erinevad tööstusharud näevad aga ette töötajate puudust, kuna töötajad peavad streike või otsustavad lihtsalt koju jääda. Sadamatöötajad on kogu Itaalias on ähvardanud streikida, samas kui transpordisektoris võib tekkida 130 000 töötaja puudus.

„Arvame, et 400 000 juhist ligi kolmandikul puudub roheline pass,” ütles transpordi- ja logistikaliidu Confetra peadirektor Ivano Russo. „Lisaks kardame võõrtöötajate pärast, kellest paljud on vaktsineeritud Sputniku või muude vaktsiinidega, mida ei ole heaks kiitnud Euroopa ega Itaalia ravimiametid. Seetõttu näeme sektoris tõsise ummistuse ohtu.”

Põllumajandussektor seisab samasuguse dilemma ees välismaistes põllumajandustöötajate pärast, kellest enamik on pärit Ida-Euroopast ja on saanud Sputniku vaktsiini.

Samal ajal on hinnanguliselt 20% Itaalia politseijõududest vaktsineerimata, samuti 10–20% ühistransporditöötajatest.