Eestimaa Talupidajate Keskliit kutsus juba kuuendat aastat talunikke üles esitama oma tooteid parima talutoidu konkursile.

Eesmärgiks on tõsta esile kohalikku talutoitu, edendada maaelu ja tunnustada talunike tööd. 12-liikmeline hindamiskomisjon valis oma lemmikud välja 26 väiketootja 71 talutoote seast.

2021. aasta parim talutoit võitjad selgitati välja järgnevates kategooriates:

- Parim talutoit 2021 - Piesta MUST

- Parim tervisetoode 2021 - Vikymon Küüslaugukrõps P

- Parim piimatoode 2021 - Nopri Kohupiimakreem Muraka

- Parim juust 2021 - Andre Salute Me3

- Parim pagaritoode 2021 - Vildivilla OÜ Odra karask jõhvikate, aniisi ja tumeda šokolaadiga

- Parim maius 2021 - Talujäätis "Pistaatsia"

- Parim lisand 2021 - Piesta õunamarmelaad

- Parim valgutoode 2021 - Muhu Liha Lamba aba eelküpsetatud

- Parim alkoholivaba jook 2021 - Piesta MUST

- Parim alkoholiga jook - Tori siidritalu siider „Brut"

- Parim Põhja-Eesti toode - Vinkymon Küüslaugukrõps

Käesolev aasta oli Põhja-Eesti maitsete aasta ning Põhja-Eesti parimaks talutoiduks valiti Vinkymon Küüslaugukrõpsud.

Taluliidu projektijuhi Gelis Pihelgase sõnul oli osavõtt taas väga aktiivne: „Käesolev aasta eristus eelmistest kasekäsna toodete rohkuse poolest. Iga aastaga muutuvad ka pakendid loodussõbralikumaks ja kujundused kaunimaks."

„Kõige populaarsem kategooria oli taas juustude kategooria, kuhu esitati 11 toodet. Üllatuseks oli nii hea valik jäätiseid erinevatelt tootjatelt," lisas Pihelgas.

Toidutehnoloogist hindamiskomisjoni esimees Rain Kuldjärv tunnistas, et selle aasta võitjate valimine oli väga raske töö, sest konkursile esitatud toodete kvaliteet oli ühtlaselt kõrge.

„Väga meeldiv oli näha erinevaid leidlikke ja põnevaid tooteid, millede valmistamisel oli kasutatud erinevaid kodumaiseid loodusande. Näiteks jäid meelde ebaküdoonia ehk nn põhjamaise sidruni kasutamine mitmes erinevas tootekategooriates, musta pässiku ehk kasekäsna erinevad tooted, põnevad kääritatud joogid, maitseküllased juustud ja kohupiimakreemid, kuivatatud kuusevõrsed ja veel palju muud," ütles Kuldjärv.

„Mul on hea meel, et tublid talupidajad leiavad aega panustada tootearendusse ning kas iseseisvalt või mõne põneva koostöö tulemusena on valminud sensoorselt väga mitmekülgsed ja loomulikult maitsvad tooted. Soovin jõudu ja tublit pealehakkamist ka järgmisteks aastateks!" lisas Kuldjärv.

Parim talutoit 2021 võitjaid tunnustatakse 12. novembril toimuval talunike tänuüritusel.