„Inbanki strateegia on areneda Baltikumi turgudele keskendunud pangast Kesk- ja Ida-Euroopa fookusega pangaks, mistõttu laiendame samm-sammult tegevust ka sealsetesse riikidesse. Tšehhi on 10 miljoni elanikuga riik, mille tarbimisfinantseerimise turu maht on üle 11 miljardi euro ehk Eestist 10 korda suurem,“ ütles Inbanki tegevjuht ja juhatuse liige Priit Põldoja. Tema sõnul tähendaks esmaseks eesmärgiks seatud 1% turuosa Tšehhis juba 110 miljoni euro suurust laenuportfelli, mis moodustaks panga tänasest portfellist viiendiku.

Tšehhi siseneb ettevõte omavahendite abil ning lisaraha börsilt kaasata ei plaani, ütles Põldoja Ärilehele. Börsiplaane ettevõttel praegu ei ole.

Põldoja sõnul annab uuele turule sisenemiseks julgust juurde Inbanki edu Poola turul, kus ettevõttel on tänaseks üle 150 000 kliendi ning 324 miljoni euro eest finantseeritud oste. „2020. aasta oli Inbankile rahvusvahelise kasvu aluste rajamise aasta. Muutsime organisatsiooni ja arendasime välja uued tooted. Täna vaatame juba julgelt mitme turu poole, otsides sünergiat seniste edukate turgude ja potentsiaalsete uute turgude vahel,“ kirjeldas Põldoja. Näiteks on Tšehhil teatud sarnasusi Poola turuga ning mitmel Poola partneril äriüksused ka uues sihtriigis.

Inbanki tegevjuht usub, et Euroopa suurte pankade ja kohalike teenusepakkujatega võrreldes on Inbanki tugevuseks Tšehhi turul parem digitaalne protsess. „Finantssektoris on üha olulisemad lihtsus, mugavus ja automatiseeritus, mistõttu panustame tugevalt tehnoloogia arendamisse. Usume, et samamoodi nagu Poola turul on Inbankil ka Tšehhis võimalik raputada kohalikku finantseerimisturgu just äriprotsessidesse integreeritud digitaalsete lahendustega,“ selgitas Põldoja.

Inbank plaanib asutada Tšehhisse filiaali, mille taotlusega pöördutakse Finantsinspektsiooni poole veel sel aastal. Oktoobri alguses asus Inbanki Tšehhi äriüksust juhtima Vit Ruzicka, kellel on finantssektoris juhina pikaajalised kogemused.
Vit Ruzicka sõnul eristab Inbanki kohalikest konkurentidest panga uuenduslik ärimudel. „Digitaliseerimine on Tšehhi valitsuse ja kohalike ettevõtete jaoks esmatähtis ning nad vaatavad Eestit kui üht maailma kõige arenenumat digitaalset ühiskonda. Täielikult automatiseeritud panganduslahendustega Inbankil on Tšehhi turul ainulaadne konkurentsieelis,” ütles panga Tšehhi äriüksuse tegevjuht.

„Usume, et Viti isikuomadused ning äri- ja juhtimiskogemused sobituvad hästi Inbanki rahvusvahelise meeskonnaga. Vit on finantssektoris töötanud enam kui 20 aastat ja tal on mitmekülgne kogemus paljude finantstoodete turule toomisel,“ lisas Inbanki tegevjuht.
Tarbijatele hakkab Inbank Tšehhis teenust pakkuma 2022. aasta teises kvartalis. Ettevõtte eesmärk on muutuda uuel turul kasumlikuks kolme aasta jooksul.
Inbank on tarbimisfinantseerimisele keskendunud digitaalne pank, mis tegutseb Balti riikides, Poolas ja Tšehhis ning kaasab hoiuseid ka Saksamaal, Austrias, Hollandis ja Soomes. Inbanki võlakirjad on noteeritud Nasdaq Tallinna börsi Balti võlakirjade nimekirjas.