Suures kinnisvara ostuhuvis ning kasvavas laenukoormuses näeb Keskpank juba teatud ohumärke ning tunneb muret, et laenuintresside tõustes võib osa inimesi laenumaksetega hätta jääda.

Et rahakraanid võivad tõesti koomale tõmbuda, sellele viitas Eesti Panga juht ning Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller ka hiljutises blogipostituses.

“Küll aga julgen tänasest teadmisest lähtudes eeldada, et Euroopa Keskpanga poolt eelmisel kevadel pandeemia alguses majanduse toetamiseks käivitatud suured rahasüstid (ametliku nimega pandeemia majandusmõjude ohjeldamise erakorralise varaostukava) võiks küll juba kevadel lõppeda,” viitas Müller.

Mida intresside tõus laenuvõtjale aga tähendab? Nii kasvavat kuist laenumakset ning lõpuks ka tuhandete eurode võrra kallimat intressikulu.

Püsiva intressitõusu puhul võib laenumakse intressikulu suureneda ka kümnete tuhandete eurode võrra.

Kaks rusikareeglit

Eesti Panga presidendi Madis Mülleri sõnul on eluasemeturul hetkel ostuhuvi väga suur ja see võib tekitada tunde, et otsus tuleb teha jooksu pealt. „Kodulaen on suur rahaline kohustus ja ma soovitaks lähtuda kahest rusikareeglist. Esiteks, kas suudan laenu tagasi maksta ka siis, kui laenuintress praegusega võrreldes näiteks kahekordistub? Teiseks, kas olen mustadeks päevadeks varunud raha, millega saaksin umbes kuus kuud hakkama? Vastused sellistele kontrollküsimustele tasuks oma panga abiga läbi mõelda, et uus ja parem eluase ei tooks tulevikus kaasa rahalisi probleeme,“ kirjutas Müller.

Hetkel püsib kodulaenu intressi üheks sisendiks olev Euribor ajaloolisel madaltasemel -0,534% ligidal.