2020. aastal alguse saanud teadmatus ja hirm tuleviku ees stabiliseerusid käesoleval aastal ja see peegeldus kohe ka autode müügi ning liisingu mahtudes. Kui 2020. aasta 10 esimese kuu sõidukite liisingfinantseerimise maht oli Eestis 444 miljonit eurot, siis 2021. aasta 10 esimese kuu maht oli juba 616 miljonit eurot ehk kasv oli enam kui 39%. See tulemus ületas esmakordselt ka eelmise majanduskriisi eelset parimat müügiaastat 2007, kui sõidukite finantseerimise maht oli 551 miljonit eurot.

Tehastel on jätkuvalt tarneraskused

Läbi 2021. aasta tajusid nii kliendid kui ka automüüjad, et huvi sõidukite soetamiseks oli palju suurem kui pakkumine. Eriti tuntav oli defitsiit uute autode osas. Kui enne koroonapandeemia algust oli tavapärane, et iga autoostja, kelle soovid polnud liiga erilised, leidis salongist endale sobiva sõiduki ja vuras sellega juba paari päeva pärast uhkelt ringi, siis täna mõõdetakse paljude markide ja mudelite ooteaega kuudes kui mitte aastates. Samuti ei ole näha, et olukord lähikuudel või isegi poolaastal muutuks. Seega tuleks kõigil, kes praegu endale uut autot plaanivad soetada, valmistuda pikaajaliseks ootamiseks, sest tehastel on endiselt tarneraskused.

Kui kättesaadavus paraneb, pidurdub ka hinnatõus

2021. aasta uute autode turgu iseloomustavad ka rohkem või vähem tõusnud hinnad. Kui autode kättesaadavus paraneb, siis hinnatõus kindlasti pidurdub, kuid üldine inflatsioon olulist hinnalangust kahjuks siiski prognoosida ei luba.

Uute autode kehv kättesaadavus ja kallimad hinnad tõstsid liisitavate autode seas märgatavalt kasutatud masinate osakaalu: kui uusi autosid ei ole kohe võtta, tasub vaadata kasutatud autode poole. Automüüjatele see loomulikult sobis, sest defitsiidi tõttu lühenesid ka kasutatud autode müügiperioodid ja suur nõudlus kasvatas vähekasutatud autode hinnad kohati uutega samale tasemele. Kui uute sõidukite kättesaadavus pareneb, siis tõenäoliselt tuleb kasutatud autode hindades teatud korrektsioon, kuid sinnani võib minna veel üsna kaua aega.

Autode nappus sundis ostjat kiiresti otsustama ja tegutsema. Sarnaselt olukorraga eluasemelaenude turul, kus nõudlus ületab pakkumist ja jäme ots on täna müüjate käes, sai ka soovitud sõiduki see, kes suutis raha kiiremini üle kanda või liisingust kiirema otsuse ette näidata.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid