„Gaasi hind on olnud viimase kuu jooksul rekordiliselt kõrge – keskmiselt üle 100 euro/MWh kohta ja hinnanguliselt viis korda kõrgem kui mullu samal ajal. Kõrgete elektri ja maagaasi hindade juures on õlikatelde omanikele kütmine diislikütusega soodsamaks võimaluseks. On täiesti vastuvõetamatu, et valitsus ei ole suutnud või ei ole nad seda lihtsalt oluliseks pidanud, et kasutada EL-i direktiivist tulenevat võimalust rakendada kütmiseks kasutatud diislikütusele madalamat maksemäära, mis oluliselt leevendaks vähemalt diislikütusega kütjate kõrgeid soojaarveid," ütles Aivar Kokk.

„Seda võimalust kasutavad teised regiooni riigid, kuid Eesti ei ole seda teed läinud. Lisaks naaberriikidele on seda teed mindud Poolas, Rootsis, Saksamaal ja Taanis. Näiteks Saksamaal ja Lätis maksavad õlikatlaga kütvad koduomanikud riigile maksudena kütteperioodi peale üle 1200 euro vähem kui Eestis. Peame mõistma, et kõrged elektri ja gaasi hinnad panevad koduomanikke otsima odavamaid alternatiive oma kodu kütmiseks," lisas Kokk.

Kuna peamiseks elektri hinna vedajaks on samuti maagaasi hind, siis võib ennustada kõrgeid elektri hindasid ka selleks aastaks: tasemel 95 eurot/MWh kohta. ELi energiamaksustamise direktiiv võimaldab diislikütust madalamat maksustada, kui seda kasutatakse kütmiseks. Võrdluseks: kui gaasi hind viia võrreldavaks naftabarreli hinnaga, siis peaks naftabarrel maksma 195 dollarit, et see oleks hinna osas gaasiga võrreldav.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid