Sanktsioonid lõhestavad Euroopat. Miks ei visata Venemaad SWIFT-i pangadussüsteemist välja?
Eile ütles Saksamaa kantsler Olaf Scholz, et nemad ei poolda Venemaa väljaheitmist SWIFT-i süsteemist. Saksamaa sõltub suures osas venemaa gaasist ja SWIFT-i süsteem on ainus võimalus maksta Venemaale tarbitud gaasi eest.
Mis on SWIFT
SWIFT on peamine turvaline sõnumite edastamise süsteem, mida pangad kasutavad kiirete ja turvaliste piiriüleste maksete tegemiseks, võimaldades rahvusvahelise kaubanduse sujuvat liikumist. 2020. aastal tehti igapäevaselt SWIFT-i platvormi kasutades üle 38 miljoni tehingu. Nende peakontor asub Belgias.
Mida Venemaa väljaheitmine endaga kaasa tooks?
Boris Johnson ütles parlamendiliikmetele, et SWIFT-ist väljatõrjumine kahjustaks Venemaa majandust, vahendas The Guardian. Tavapäraseid tehinguid tuleks teha otse pankade vahel või suunata läbi konkureerivate süsteemide, mis suurendaks kulusid ja tekitaks viivitusi.
The Guardiani sõnul väljendas Bideni administratsioon muret, et keeld võib kahjustada lisaks Venemaa ettevõtetele ka USA liitlasi. Venemaa on suur välismaiste tööstuskaupade, eriti Madalmaade ja Saksamaa kaupade ostja. Venemaa on EL-i peamine toornafta, maagaasi ja tahkete fossiilsete kütuste tarnija ning Euroopa riikidel võib olla raskem leida asendustarnijaid, märkis Bideni administratsioon.
Euroopa on lõhestunud
CNN-i aruande kohaselt ütlesid kõrgemad EL-i allikad CNN-ile, et "liikmesriikides valitseb lõhe selliste riikide vahel nagu Poola, Eesti, Läti ja Leedu, kes soovivad, et SWIFT oleks osa sanktsioonipaketist, mis täna hiljem välja kuulutatakse, samas Saksamaa, Itaalia, Ungari ja Küpros, kellel on tugevamad majandussidemed Venemaaga, ei soovi, et SWIFT lisataks uutesse sanktsioonidesse".
Eile säutsus Toomas Hendrik Ilves: "Lääs ei saa SWIFT-i kinni panna, sest Saksamaa, Ungari, Itaalia ja Küpros ei hooli invasioonist ega Ukraina surnutest. Kas nad saavad vähemalt sanktsioneerida panku ja ettevõtteid, mida USA sanktsioneerib? Ja nende ettevõtete juhte? Või on see liiga raske?"