ERISAADE | Sanktsioonid on viinud raudteelt pea kogu Vene kauba. Asendus Kasahhi-Usbeki viljas, autotreilerite veos Leetu-Poola?
Üle Vene piiri käib tervete rongide asemel vaid 10-20 vagunit päevas, nentis Eesti Raudtee juht Kaido Zimmermann.
Eesti Raudtee juht Kaido Zimmermann tõdes alustuseks, et riigiettevõttes on saanud üpris igapäevaseks tegevuseks uute Ukraina vastast sõda pidava Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide mõju uurimine. „Kahjuks küll, peame selle sõja tõttu olema valvel. Sanktsioonid võetakse vastu keskpäeval või õhtul ja hakkavad kehtima hommikust. Seega kui meie inimesed ärkavad, siis me täpselt ei tea, millised sanktsioonid on peal. Hommik algab sellega, et vaadatakse kõik Euroopa dokumendid üle, saadakse infot ka ministeeriumite kaudu, mis vahepeal on toimunud ja siis hakkame vastavalt tegustema,“ lausus ta.
„Sanktsioonid toimivad väga hästi,“ tõdes Zimmermann oma ettevõtte pilguga vaadates. „Kõigepealt lõppes 1. märtsist ära meil Valgevene naftatoodete vedu. Siis järgnevalt pandi seisma EuroChem terminalid, mis on Eestis, seda väetist enam ei ole. Seda vedasime 3,5 miljonit tonni aastas. Ja nüüd aprilli alguses hakkasid kehtima ka sanktsioonid DBT-le Sillamäel ja Muugal, ehk ka seda puisteväetist ja ammoniaaki enam ei tule,“ võttis raudtee juht seisu kokku.
Zimmermanni sõnul on seega raudteed pidi Venemaa suunal käiv kaubavahetus nireks kahanenud. „Täna põhimõtteliselt tulevad meil ükskikud vagunid üle piiri, mis käisid ka varasemalt. Seal on natuke kemikaale Alexelale tootmise jaoks, natuke Kohtla-Järvele, kus on tehased. Välja läheb Venemaa poole palmiõli, mis tuleb Paldiski kaudu sisse. Ja see on vanadest kaupadest kõik. Meil käib seega 10-20 vagunit üle piiri praegu.“
Samas tõi ta välja, et raudteel on teatud suundi, mis on aga samade sündmuste tõttu natuke avardunud. „Praegu võib öelda, et aktiviseerunud on kasahhid ja usbekid, kuna enne nende kaup käis läbi Musta mere. Täna on nende jaoks Musta mere sadamad kas kinni või siis laevad ei saa või ei taha sõita sinna ja seetõttu on nemad hakanud otsima võimalusi vedada kaupu läbi teiste sadamata. Baltikum ja Soome on seega nende sihiks praegu,“ seletas ta.
„Hetkel on ka Venemaa üle väga pika aja lubanud Kasahstani kaupa vedada Eesti suunas. Meile on laetud vilja Kasahstanis vilja Muuga terminali tarvis. Küll esialgu väike partii aga loodame, et sealt tuleb rohkem. Ja ka masuuti on Alexelale tulemas. Väikesed kogused hakkavad nüüd jõudma varsti Eestisse,“ tõi Zimmermann välja ja lisas, et Vene pool on siis veel siis alustanud metalli maagi vedu. „Esimesed paar rongi on tulnud, mis lähevad Belgiasse, sealsetesse metallitehastele. Need on need kaubad, mis meil täna on siin.“
Kuid raudtee majandamise mõttes on kaubaveo pea olematuks kahanemine siiski murettekitav. Zimmermann tõi välja, et see võib tuua kaasa päris olulise tulude languse, mille peaks siis riik kompenseerima, et raudtee oleks jätkuvalt töövõimeline. „Eesti Raudteel on kaks suunda. Üks on kaubavedu ja teine on reisijate vedu. Eelmisel aastal oli meil tulu umbes 30 miljonit eurot infrastruktuuri tasudest, millest pool tuli reisivedude ja pool kaubavedude pealt. Esimeses kvartalis oleme enam vähem oma eelarve ära täitnud, kuid teises kvartalis nüüd kindlasti kukume kõvasti. Kui veomaht jääb selliseks, nagu ta täna ilma Kasahhi ja Usbekistanita, siis meil tuleb kindlasti puudujääk eelarvest päris suur,“ rääkis ta lisades, et vastavalt Euroopa Liidu direktiividele ja raudteeseadusele peab riik siin siis kompenseerima puuduoleva osa.
„Eelmisel aastal jäi meil puudu 14.6 miljonit, mille jaoks saame sel aastal riigieelarvest 12 miljonit. See, mis sel aastal puudu jääb, peaks siis tulema järgmise aasta riigieelarvest meile.“
Lisaks kasahhide-usbekkide huvile suurendada vedusid läbi Balti riikike sadamate oli äsja juttu, et ka Ukraina tahaks leida võimalusi eksportida oma teravilja Balti sadamate kaudu, sest ka nende Musta mere sadamad on blokeeritud sõja tõttu ja seega viljaeksport oluliselt häiritud.
Zimmermann rääkis, et see on tõepoolest olnud äsja arutusel, kuid suuremahuline Ukraina vilja vedu põrkuks mitmete probleemidega.
„Jah, siin eelmistel päevadel Balti riikide ja Ukraina transpordiministrid kokku said ning arutasid seda teemat. Siin on see probleem, et kuna meil on küll Ukrainaga ühesugune rööpalaius, siis vahepeal on meil Valgevene. Ja läbi Valgevene kahjuks sõita ei saa. See tähendab, et nad peaksid oma kauba laadima Poolas kõigepealt Euroopa rööpalaiusega vagunitele. Selliseid laadimispunkte, kus saaks näiteks vilja laadida Ukraina-Poola piiril ei ole. Samamoodi ei ole selliseid punkte Poola-Leedu piiril, kuna seal tuleb uuesti laadida ümber meie rööpalaiuse peale. Viljavedu on suhteliselt keeruline seetõttu,“ rääkis ta olulisest pudelikaelast.
„Teine probleem on see Poola-Leedu piiri peal on läbilaskevõime ikkagi väga piiratud. Leedu raudtee ütleb, et 4-5 rongipaari ehk 10 rongi päevas on maksimaalne, mida nad saaksid päevas teha. Ja need pole viljaterminalid vaid konteinerterminalid ja neist suurem osa on juba hõivatud nende endi rongidega, mis lähevad Kaunasest Poola. On võimalus vilja vedada konteinerites, aga selliseid koguseid, mida on vaja välja vedada Ukrainast, on tänases seisus väga raske vedada.“
Mis puutub võimalustesse kasutada raudteed rohkem näiteks riigisisesteks või siis regionaalseteks vedudeks Balti riikides, siis siin nägi Eesti Raudtee juht väiksemaid võimalusi. Peamiseks probleemina pidi ta aga välja tooma sobivate vagunite suure puuduse, mida praegusel ajal on sisuliselt võimatu ka hankida.
„Eesti sees on veel pakutud, et proovida viljavedu. Seda on Eestis aastas kuni miljon tonni. Terminalid suudavad seda raudteed pidi vastu võtta. Aga kahjuks ei ole meil viljavaguneid. Tavaliselt ostsime vaguneid Venemaalt ja täna meid neid sealt enam osta ei saada. Meil on palju viljaterminale, kus raudtee läheb sisse, aga seal puuduvad meil viljavagunid. Nendega on Eestis see probleem, et töötavad ehk vaid kaks kuud ja ülejäänud aja seisavad ja muud nendega väga vedada pole.“
„Siis on meil projekt Enefitiga, et vedada hakkepuitu Lõuna-Eestist, Valgast nende tehastesse. Samas hakkepuit on nii kerge ja palju kasu ta ei too. Seal on ka küsimus, millised vagunid peavad olema, et teda sinna võimalikult palju sisse mahuks.“
Zimmermann rääkis, et regionaalses vaates on sõja mõjudel nüüd Balti raudteed kiiremas korras proovimas käivitada projekti, millest on räägitud juba aastaid. Ehk siis Põhja-Lõuna suunalist autotreilerite vedu raudteel.
„Suurema Põhja-Lõuna suunalise projektina oli meil nn Merevaigurong, mida peaaegu neli aastat tagasi Leedu alustas. Sellega kahjuks pole kaugele jõutud, kuna pole sellist tüüpi vaguneid, kuhu saaks treilereid peale panna. Täna on Läti raudteel renditud Venemaalt 20 sellist vagunit ja proovime nende vagunitega selle rongi käima panna. 20 vagunit treilereid ja 20 vagunit konteinereid. Vaatame, kas see asi toimib või mitte. Järgmisel ja ülejärgmisel nädalal on kavas tihedad koosolekud Leedu, Läti raudteega, operaatorite ja teistega, et saada need tariifid kokku leppida. Täna Eesti küsib kolm korda väiksemat summat selle veo eest, kui Leedu ja samas on Eestis pikem lõik vedada. tariifidega on vaja veel pikalt kokku leppida, et see saaks normaalne, et oleks võimalus autosid maantee pealt ära võtta,“ tõi ta välja.