Kui punane läheb ülepööretele
Päriselus aga ei kipu asjad nii lihtsalt minema. Päriselus on alati üleval risk, et PUNANE, see meie emotsionaalne aju, hakkab pinge olukorras tööle ülepööretel või on ta tasalülitunud (muutume passiivseks, eemalolevaks – “ah, täna polegi minu päev” stiilis). Kuna PUNANE on reeglina tugevam aju pool, siis ülepööretel käimisega matab ta SINISE enda alla. Lihtsamalt, see tähendab, et emotsioonid saavad meist võitu ja me ei tee enam mõistlikke otsuseid ja tegevusi, neid, mida on vaja teha, et siht või eesmärk saavutada. Me hakkame otsima kiireimat väljapääsu ebamugavast olukorrast, mis tooks meile kergendust just emotsionaalse külje pealt. Ning see võib tähendada pingutamise lõpetamist, passiivseks muutumist, mõttetöö ja ka keha paigale hangumist vms. Ka muretsemist, kahetsemist ja muud taolist. Muuseas, etteruttavalt, PUNASE ehk emotsioonide allasurumine ei aita, teda ei saa kinni keerata või vait panna.
Tööriist pingelisteks hetkedeks
Mida selle PUNASE ja SINISE ajuga siis peale hakata, eriti siis, kui tunned, et vist hakkab tasakaal jälle ära minema. Kui võistluse ajal hakkab ligi hiilima mõte, et “see on ikka liiga raske” või enne esinemist ketravad peas mõtted stiilis, et “ma kindlasti unustan midagi ära” ja “mida nad minust küll mõtlevad”. Sellistel hetkedel on abiks ehk järgmine 3 sammuline tööriist:
1. Samm: paiguta oma mõtted PUNANE–SININE skaalale – ehk kus su mõtted ja tunded hetkel asuvad. Selle kaalumise peamine eesmärk on astuda korraks samm tagasi ja vaadata ennast eemalt. Eesmärk pole kindlasti vältida või alla suruda punast ehk emotsioone, see polegi võimalik.
2. Samm: Proovi liikuda rohkem PUNASEST tsoonist SINISE poole. Teha seda küsides endalt: “Arvestades praegust asjade seisu, mida ma järgmisena teen, mida ette võtan?” Plaanid, eesmärgid, sihid, ka lühajalised, on SINISE aju teema. Ja vastus sellele küsimusele peaks olema TEGEVUS, mitte TULEMUS.
3. Samm: Tegemine ehk TEE see tegevus ära. Ja siis võta uuesti ette 2 samm ja uus tegevus. Ainult mõtlemine ja vaidlemine PUNASE ahviajuga ei aita, uskumused ja emotsioonid muutuvad eelkõige tegutsemise tagajärjel.
Ja veel. Kui siht/eesmärk A ei teostunud, siis valida kiiresti uus tegevuseemärk B, mis on jõukohasem. Ja kui see ka ei teostu, siis C jne. Mõte on selles, et hoida oma aju tähelepanu võimalikult palju tegevuste fookuses ning leida õnnestumisi, eduelamusi, kasvõi pisitillukesi, mis kinnitaksid, et asjad on sinu kontrolli all.