Videod ja visualiseerimine ehk soovitused, kuidas lumehelbekeste põlvkonna töötajatega hakkama saada

 (19)
Z-generatsioon.
Z-generatsioon.Foto: Scanpix, PantherMedia / Robert Przybysz

Olen alati veidi ettevaatlikult suhtunud teooriasse põlvkondade vahelistest erinevustest, sest minu jaoks on tähtsad samad asjad, mis noorematele põlvkondadele, eriti kui räägitakse tähendustest ja tähendusrikkast tööst.

Hiljuti õnnestus mul kuulata põlvkondade vahelistest erinevustest rääkimas The Center of Generational Kineticsi kaasasutajat ning presidenti Jason Dorsey't, kes andis soovitusi juhtidele, kelle tiimides töötavad Z-generatsiooni (1996 - ...) esindajad. Siin on nendest soovitustes kolm:

1. Kui soovid head tulemust, siis too näiteid oodatavast käitumisest. Tee sellest foto või veel parem - tee video. See on viis, kuidas Z generatsioon on harjunud probleeme lahendama.

2. Z generatsioon lähtub tulemusest. Kirjeldage, joonistage, visualiseerige, tunnetage koos tulemust. Minge enne lõppu ja tulge tagurpidi tagasi, alles siis alustage otsast. Selline harjumus on neil kujunenud videomänge mängides.

3. Z generatsioon ootab kiiret tagasisidet. NB! See ei tähenda negatiivset tagasisidet ja kriitikat, vaid pigem lühikest kinnitust õigel teel olemise kohta või siis coachivat stiili edasiste sammude suhtes. Näide tunnustamise kohta: „Peeter! Eile ma nägin, kuidas sa uut klienditeenindajat tellimuse võtmisel abistasid. Aitäh, et sa seda tegid, üksteise toetamine on väga oluline."

Seotud lood:

Z-d ja ka neile eelnev Y generatsioon - millenniumilapsed on kaasa saanud teadmise: kui juht ei räägi sinuga, siis on midagi korrast ära. Vastupidiselt varasematele põlvkondadele, kes juhi soovi vestelda tõlgendavad pigem ohuna - kui juht tahab rääkida, siis ilmselt on midagi korrast ära.

Siiski väidab Dorsey, et Z ja Y põlvkond (1977/1981 – 1995) on paljuski erinevad. Olulisim märksõna, millega ta kirjeldab Y-põlvkonda, on „hilinenud täiskasvanuiga“. See tähendab, et neil tulevad kõik elu olulised verstapostid hiljem: tööle asumine, iseseisva elu alustamine, abiellumine jne. Dorsey rõhutab, et Z ja Y põlvkonda on kasvatatud üsna erinevalt.

Sellest tulenevalt ka väike põlvkondadevaheline intriig, mis võiks kõiki juhte julgustada tööle võtma väga noori inimesi: The Center of Generational Kinetics väidab, et Z põlvkond on see, kes muudab maailma. Ta ennustab, et juba järgmise 5-10 aasta jooksul võib juhtuda see, et paljud Z põlvkonnast lähevad Y põlvkonnast ette.