OSTA BITCOINI

Bitcoin sai 10 aastaseks

 (21)
Bitcoin sai 10 aastaseks
BitcoinPixabay

3. jaanuaril möödus 10 aastat bitcoini loomisest. Tehnilises keeles kutsutakse seda sündmust loomisplokiks. See oli plokiahela tehnoloogia esimene lüli. Selle lüli teeb eriliseks fakt, et tal puudub igasugune viide varasematele plokkidele ning ta sisaldab endas kogu vajalikku infot, et terve ülejäänud plokiahel aja jooksul luua.

Bitcoini tutvustav info avalikustati tegelikult juba 31. oktoobril 2008, kuid 3. jaanuaril 2009 oli hetk, kus antud tehnoloogia leidis esimest korda kasutust ning sellest alates on olnud võimalik inimeselt inimesele krüpteeritult digiraha saata. Bitcoini esimene plokk kaevandati sel kuupäeval ning tema kaevandajale maksti tasuks 50 BTC. Tänases väärtuses oleks see 167 500 eurot. Praegu maksab bitcoin 3350 eurot, kuid kui ta esimest korda aastal 2010 kaubeldavaks muutus, oli tema väärtus 0.0025 eurot, seega oli tollal tasu väärtuseks 12 senti. Bitcoini väärtuse tohutut kasvu ei osanud sel ajal keegi aimata.

Samuti on suureks saladuseks bitcoini looja, keda tuntakse nime all Satoshi Nakamoto. Keset kogu maailmas välja tulnud pankade ja investeerimisfirmade ebausaldusväärsust ja majanduslangust pakkus ta inimestele uut alternatiivi - rahasüsteemi, kus puuduvad vahendajad, mida ei kontrolli ükski riik ega keskpank ning mis tagab kasutajale privaatsuse. Satoshi Nakamoto’t on otsitud alates 2011. aastast, kuid tulutult. Samal aastal lõpetas ta ise ka internetis avalduste tegemise ja kadus vaikusesse.

Bitcoini väärtus on 10 aasta jooksul tõusnud üle 127 000 000 protsendi.