Mille poolest erinevad kaks investeeringute toetusvooru?
Kahte vooru eristab nii maksimaalne toetuse suurus kui ka metoodiline alusalgoritm. Väikeprojektid vooru tulemisel on toetuse ülempiiriks 200 000 eurot ning sellest suurema toetuse soovi korral tuleb vormistada juba suurprojekt, kus toetuse ülempiir on 2 miljonit. Suurtaotlusvoorus on oluline teostada kõik arvutused toodanguühiku suhtes, kuid väikeprojektide voorus on lähenemine lihtsam, kuid seda enam tuleb tähelepanu suunata tuleviku stsenaariumite ennustamisele.
Mõlemas voorus on oluline meeles pidada, et toetust antakse innovaatilisteks energia- ja ressursitõhususe investeeringuteks ning tootmisprotsessi ümber kujundamisega seotud järgnevateks tegevusteks:
1) ressursisäästu lahenduste väljatöötamine ja rakendamine;
seadmete soetamine ja/või väljavahetamine uuenduslike ja ressurssi säästvamate vastu;
2) seadmete soetamine oma tootmisjääkide kasutamiseks, mis vähendavad primaarse ja suurendavad teisese toorme kasutamist tootmisprotsessis;
3) info- ja kommunikatsioonitehnoloogia lahendused tootmisprotsessis, mis tagavad ressursisäästu;
4) keskkonnajuhtimis- ja auditeerimissüsteemide rakendamine ja registreerimine, mis tõstavad ressursitõhusust;
Tihti küsitakse, et millised on toetusprotsendid?
Toetuse suurust reguleerivad Euroopa Liidu riigiabi reeglid. Lõplik toetusmäär sõltub ettevõtja suurusest ning projekti tegevustest, kuid kindlasti ei saa toetust rohkem kui 50% kogukuludest.
Mida veel peab teadma projekti elluviimisel?
Projekti elluviimine ei erine kuigivõrd ettevõtte tavapärastest projektidest. Oluline on meeles pidada, et kõik toetusega rahastatavad hanked tuleb avalikustada riigihangete registris. See on üks vahend, et tagada ka väikeste- ja keskmise suurusega ettevõtete võimalused omi tooteid-teenuseid pakkuda.
Mis saab pärast projekti elluviimist?
Pärast projekti elluviimist tuleb tegeleda projektijärgse aruandlusega ehk seireplaani esitamisega, mis koostatakse ressursisäästu saavutamise hindamiseks. Aruandluskohustuse hõlpsamaks muutmisele tuleb mõelda juba auditi tegemisel ning koos audiitoriga leida kõige optimaalsemad seireplaani lahendused sh seire automatiseerimise võimalused. Hästi läbimõeldud seireplaan tagab selle, et ettevõtja koormus aruandlusele on tulevikus minimaalne.
Lõpetuseks natuke statistikat
Nagu alguses öeldud, siis programm käivitus aastal 2016. Tänaseks on toetust saanud 75 ressursiauditit summas 420 000 eurot. Taotlusvoor on jätkuvalt avatud.