Karantiiniaja kultuurisoovitus — NOAR toob ära jäänud kunstinäitused koju kätte


Karantiiniaja kultuurisoovitus — NOAR toob ära jäänud kunstinäitused koju kätte
Foto: NOAR.eu

Enamik Eesti kunstigaleriidest on eriolukorra tõttu olnud suletud juba ligi kolm nädalat. Et kultuurielu täielikult seisma ei jääks, toob kaasaegsele kunstile pühendatud veebiportaal NOAR.eu ära jäänud kunstinäitused inimestele koju kätte.

Valik suletud näituste ülevaateid on koos kunstnike kommentaaridega sisestatud kunstikeskkonna NOAR.eu erirubriiki „Olemata näituste olemus“.

„Kunstinäitused on suure osa elanikkonna jaoks olnud paigaks, kus hetkeks aeg maha võtta, maailma mõtestada ning uue elamuse kaudu enda või sõpradega olemuslike küsimuste üle arutleda. Täna, kui galeriid on suletud, jääb publik sellest võimalusest ilma,“ sõnas kunstikeskkonna NOAR.eu asutaja Andra Orn.

Orn selgitas, et sageli valmistatakse väljapanekuid ette mitmeid kuid, kui mitte aastaid, ning lisaks kunstnikele teevad pühendunult tööd kuraatorid ja näituseasutused. Selleks kevadeks loodud näituste puhul on suur töö juba tehtud ning oleks väga kahju, kui tänaste olude tõttu looming publikuni ei jõuakski. „NOAR.eu lehel rubriigis „Olemata näituste olemus“ saavad kunstnikud oma loomingut virtuaalselt — läbi fotode, tekstide ja videote — publikuga jagada,” sõnas Orn ja lisas, et lisatud intervjuud kunstnikega aitavad vaatajatel ehk pareminigi näituse sisust aru saada. “Ootan põnevusega kunstnike uut loomingut, sest muutuv maailm toob alati esile uusi ideid ja vaatenurki.”

„Olemata näituste olemuse“ esimesed näitused on Draakoni galeriis avatud Juss Piho isikunäitus „Punctum“ ja Liisa Kruusimägi Fahle galeriis märtsi alguses avatud isikunäitus „Nr 31“. Rubriiki lisatakse uusi näitusi jooksvalt koostöös kunstnike ja näituseasutustega.

“Kunst on alati inimkonda rasketel aegadel edasi aidanud ning andnud kunstnikele võimaluse ennast piirideta või ajastust olenevalt tsensuurita väljendada. Võib öelda, et kunst on omamoodi keel, mille abil suhelda, olenemata asukohast ja kultuurilisest taustast,” lisas Orn.