Eesti ainsasse ühiskondlikele algatustele mõeldud NULA inkubaatorisse pääsesid sel hooajal CommuniCare, Fundi, Helge Kool, Helirännak, Kodanik 3.0, Logopuu, MindLift, Online-lapsehoidja, Parents Co-Working ja Xero*.

Enamik algatustest on seotud kas vaimse tervise probleemide lahendamisega või abistavad lapsevanemaid töö- ja pereelu ühildamisel või oma lapse arengu toetamisel. Samuti asutakse inkubaatoris arendama loovisikuid toetavat ühisrahastusplatvormi ja rakendust, mis aitab vähendada toidu mahakandmist jaekettides.

CommuniCare näiteks pakub platvormi vabatahtlikele, kes aitaksid leevendada oma kodukoha hooldekodude elanike suhtlusvaegust.

Fundi projekt mõtleb loovisikutele, kes on riikliku eriolukorra mõjul kaotanud suure osa oma sissetulekutest. Lahendusena pakutakse kasutajate sisul põhinevat ning püsimaksete läbi toimivat ühisrahastusplatvormi, mille sihtrühmaks on sisuloojad, loovisikud ning heategevusliku suunitlusega organisatsioonid.

Helge Kool pakub tarkvara koolipsühholoogidele, õpilastele ja vanematele toetamaks õpilaste vaimset tervist ning on suunatud ennetusele ja varasele sekkumisele.

Helirännak lubab lahendada lastel kõrgest stressitasemest tulenevad probleemid õppimisel, keskendumisel ja sotsialiseerimisel. Lahendusena pakutakse muusikapaladest ja neid tunnetuslikku konteksti suunavatest harjutustest koosnevat elamusõppe formaati Helirännak.

Kodanik 3.0 eesmärk on lihtsustada tehnoloogia kaasabil erinevaid avalikke arutelusid ühiskonda muutvatel teemadel. Lahendusena pakutakse mudelit ja juhendit ühiskondlike arutelude algatajatele ja läbiviijatele, mis võimaldavad läbi mõelda ja kirja panna hea kaasava ühiskondliku arutelu aspektid, kaardistades ära kõik osapooled ja tehnoloogiad ning planeerida jätkutegevusi.

Logopuu tuleb appi kõneprobleemidega lastele, kes jäävad koolieelses eas õigeaegsest ja piisavast logopeedilisest abist ilma. Vanemad on raskustes nende iseseisva toetamisega, kuna puudub süsteemne ja tõenduspõhine lahendus. Lahendusena pakutakse veebiplatvormi, kus lapsevanem saab ise testida oma lapse kõne arengu taset, leiab kiirelt ja mugavalt usaldusväärset infot ja veebipõhiseid mänge.

MindLift pakub rakendust, mis annab inimestele võimaluse tegeleda oma vaimse tervisega proaktiivselt: jälgida oma emotsioone, võtta ühendust psühholoogi ja psühhiaatriga nii sõnumi, video- ja audiokõne teel ning õppida rohkem nii enda kui ka oma vaimse tervise kohta.

Online-lapsehoidja pakub teenust neile, kes tunnevad, et kodukontoris töötamist ja lastega tegelemist on keeruline üheaegselt hästi teha. Online-lapsehoidja teenus viib pered ja tööd otsivad lapsehoidjad kokku videokõne vahendusel. Arendamisel on platvorm bit.ly/onlinelapsehoidja, kuhu kontrollitud lapsehoidjad lisavad videosessioonide aegu, mida saab ka lühikese etteteatamisega broneerida raamatu lugemiseks, meisterdamiseks, koolitöödes abistamiseks või muudeks tegevusteks.

Parents Co-Working püüab samuti lihtsustada töötegemist ja lastega olemist. Lahendusena pakutakse välja koostöötamiskeskust koos lapsehoiuga selleks, et väikeste laste vanemad ei peaks enam valima ühe ja teise vahel, vaid saaksid vaheldada tööd ja lapsega olemist endale ja oma lapsele sobivas rütmis.

Xero eesmärk on vähendada toidu mahakandmist jaekettides, pakkudes oma rakenduse abil lisavõimalust ülejääva kauba kiireks realiseerimiseks. Ostjad saavad soetada tavapärasest suurema soodustusega kaupa ning pakkujad saavad vähendada ülejäägiga kaasnevaid kulusid.

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali koordinaatori Mariliis Saareti sõnul sobituvad inkubaatorisse valitud algatused kõik väga hästi muutunud ühiskondlike oludega. „Olgugi, et paljude algatuste puhul oli idee juba pikemat aega idanenud, sobivad need lahendused praegusesse hetke, kus ülemaailmne viirusepuhang on toonud kaasa suuri muudatusi harjumuspärases elukorralduses,“ rääkis Saaret.

NULA inkubaatori projektijuht Agnes Miidla ütles, et inkubaatori läbiviimine on tänavu varasematest erinev. „Juba algatuste valimise protsess toimus täielikult veebipõhisena. Esimesed kohtumised inkubaatorisse jõudnud meeskondadega tulevad samuti online-lahendusi kasutades. Loodame, et suvel saame siiski jätkata juba harjumuspäraste kohtumistega,“ rääkis Miidla. „Kõik NULA inkubaatori olulised etapid – idee testimine, samuti mõjuanalüüsi, finantsmudeli ja tegevusplaani koostamine – läbitakse täies mahus ka sellel aastal,“ kinnitas Agnes Miidla.

Esimese kahe kuu jooksul saavad kõik kümme inkubaatorisse valitud algatust võimaluse oma ideed täpsustada ning testida. Seejärel tehakse vahevalik ning pooled meeskonnad jätkavad põhjalikumalt idee edasiarendamisega. Kogu perioodi ajal on algatustele toeks professionaalsed mentorid, koolitajad ja eksperdid.

Agnes Miidla tänas kõiki laekunud ideede autoreid ühiskondlike probleemide peale mõtlemise ja oma lahendusvariantide pakkumise eest. „Kogusime inkubaatori kodulehele www.nula.ee kokku ka nende ideede lühikirjeldused, mis seekordsesse inkubaatorisse ei mahtunud, et anda teistelegi meeskondadele võimalus leida mõttekaaslasi. Kui mõni sealne idee kõnetab, saab esitajaga julgelt ühendust võtta ja mine tea, milline tore koostöö sellest sündida võib,“ soovitas Miidla.

Inkubaatori programm algab mais ning kestab kuni oktoobri lõpuni. Juunis selguvad vähemalt viis kõige tugevamat, kes saavad oma idee arendamisega minna rohkem süvitsi ning kandideerida programmi lõppedes Kodanikuühiskonna Sihtkapitali välja pandud 25 000 € starditoetusele, mis antakse välja kuni kolmele algatusele.

*

NB! Delfi koostöös Tallinna linnaga püüab Eestit tabanud eriolukorra ja probleemide ajal viia kokku pealinna abivajajaid- ja pakkujaid. Osale sinagi aktsioonis “Seljad kokku”!

Täpsemad reeglid:

1. Delfi pakub võimalust kõikidele töö- ning abivajajatele või -pakkujatele endast märku anda.
2. Blogisse saavad postitada registreeritud identifitseeritavad kasutajad.
3. Kõik avaldamisele minevad postitused on moderaatori poolt modereeritud.
4. Postitus peab sisaldama probleemi või abi pakkumise kirjeldust, piirkonda, inimese nime ja kontaktandmeid (e-mail ja/või telefoninumber), mille kaudu saab abivajaja või abipakkujaga ühendust.
5. Keelatud on postitada kellegi teise andmeid või tekitada postitusega kellelegi kahju.
6. Igas postituses ja üleskutses tuleb lähtuda valitsuse antud kehtivatest korraldustest.
7. Delfi ei vastuta postituste aegumise või adekvaatsuse eest.
8. Kuulutusi avaldatakse järgmistel kellaaegadel: 09.00, 12.00, 15.00, 18.00 ja 21.00.