Euroopa nõuetele vastava ettevõtete tulumaksusüsteemi väljatöötamisel on rahandusministeerium kahtlemata teinud suuri pingutusi. Tahtmata seda vähendada, jääb mulle ning ilmselt nii mõnelegi teisele selgusetuks, mis eesmärki täitis siis liitumislepingus antud lubadus lõpetada kasumi jaotamise maksustamine, kui me nüüd seda de facto jätkame. Ka ei saa värskeid Euroopa Kohtu lahendeid lugedes täit kindlust, et kurja juureks olnud kinnipeetava maksu definitsioon on lõplikult ümber lükatud.    

Saades suurepäraselt aru soovist säilitada Eestile palju tuntust toonud investeeringute tulumaksuvabastus ning sellest, et süsteemi muutmiseks vajalik aeg on tegelikult otsa saanud, soovitaksin endiselt kaaluda ka n-ö puhtalt lehelt alustamist. Eesmärk võiks olla töötada Eesti jaoks välja maksusüsteem, mis on praegust olukorda silmas pidades atraktiivne.

Aastast 2000 on rahvusvahelisel tasemel palju muutunud ning mõnigi riik on tutvustanud uusi meetmeid investeeringute meelitamiseks. Juba ammu enam ei otsi rahvusvaheline kapital võimalust tulumaksu edasi lükata, mäng käib madalaima võimaliku efektiivse määra nimel. Ja väike maks kasumitelt, mida praegu üldse Eestisse ei tooda, võiks olla oluliseks abiks Eesti eelarvele.

Oluline välisinvestoritele

Kui Eesti siiski säilitab oma otsusekindluse ning jätkab hoolimata võimalikust rikkumismenetlusest nädalapäevad tagasi avalikustatud tulumaksuseaduse muudatustega, tuleks kindlasti kaaluda vabastusmeetodi laiendamist ka kasule oluliste osaluste müügist. Pärast viidatud tulumaksuseaduse muudatuste jõustumist 2009. aastast on vabastust tingimata vaja majandusliku topeltmaksustamise vältimiseks. Ka maksusüsteemi atraktiivsuse tõstmise seisukohalt oleks see välisinvestorite jaoks oluline samm.

Kui seadusloome poolelt võib 2008. aasta võtmesõnaks saada selgusetus tulumaksu tuleviku suhtes, siis konkreetsete tehingute osas on alates 1. jaanuarist oodata olulist põhimõttelist nihet paremuse poole. Kauaoodatud siduvad eelotsused peaksid lahendama praegu Eesti ettevõtjat sageli vaevava mure maksuseaduste mitmeti mõistetavuse, maksuhalduri tõlgenduste ebamäärasuse ning võimaliku muutumise pärast.

Usun siiralt, et meie partnerid maksu- ja tolliametist võtavad küsimustele vastamist tõsiselt ega hakka vähegi keerulisemate ja ebamugavamate olukordade puhul pugema formaalsete põhjenduste taha, hoidumaks sisulisest vastamisest. Selgus on maksumaksjale äärmiselt oluline.

Soovin kõigile jõulurahu, ka maksuteemadel.

Iga kuu kolmandas Ärilehes kirjutavad juhtiva ärikonsultatsioonifirma PricewaterhouseCoopers konsultandid