Aafrika riigil Ugandal on tapvalt eriline ekspordiartikkel

 (1)
Aafrika riigil Ugandal on tapvalt eriline ekspordiartikkel
Uganda turumajandusFoto: Scanpix/ AFP

Kuigi Uganda võib olla tuntud kohviistanduste poolest, ei too see riiki kuigi palju eksporditulu. Uganda ekspordiartikliks nr. 1 on palgasõdurid, kirjutab Bloomberg.

37 miljoni inimesega Ida-Aafrika riik on maailma üks vaesemaid. Kuigi naabrid on rahutud Lõuna-Sudaan ja Kongo demokraatlik vabariik, on Uganda ise poliitiliselt üsna stabiilne. Majandus kasvab. Pealinna ümber kerkivad kaubanduskeskused. Inimesed on tõsiusklikud ja perele pühendunud. Winston Churchill nimetas tänu sealsetele sõbralikele inimestele Ugandat Aafrika pärliks.

Kõige selle kõrval on tegemist ka juhtiva palgasõdurite pakkujaga. Nad on kõikjal, kuid tähele ei pane neid kusagil. Kui rääkida mõne taksojuhiga pealinnas Kampalas, siis kõigil on sõber või onupoeg rikkust teenimas mõnda saatkonda valvates või Iraagis sõda pidades.

Iraagis kaitsevad ugandalased USA diplomaate Bagdadis ja Basras. Samuti kaitsevad nad Afganistanis ja Somaalias ärimehi ja abitöötajaid. Nad patrullivad Katari valitsusasutustes ning tõenäoliselt turvavad seal 2022. aastal FIFA maailmameistrivõistlusi. Mõned on saanud Pentagoni rahastatud Jordaanias asuvas treeningkeskuses elitaarse terrorismivastase võitluse koolituse. Teised saadetakse välismaale vähimagi väljaõppeta.

Üks ugandalasi välismaale vahendav organisatsioon SOC on saatnud Iraaki üle 500 valvuri, kes teenivad igaüks umbes 900 dollarit kuus.

Palgasõdurite riiki saadetud rahasumma on suurem kohviekspordist saadavast tulust. Kohvieksport vandus alla juba 2009. aastal. Interpoli ja alal tegutsejate hinnangul töötab praegu välismaal üle 20 000 Uganda palgasõduri.

Palgasõdurite palkamise buum algas Iraagi sõja ajal. Tagasipöördunud ostsid maad, ehitasid maju ja alustasid ärisid.