Advokaadibüroo kolm soovitust lepingute täitmiseks COVID-19 valguses: eriolukorra kehtestamine ei tähenda automaatselt, et võib kohustused täitmata jätta

 (16)
Leping.
LepingFoto: Kretel Kuusk

Kui esineb risk, et Sa ei suuda COVID-19 piirangutest tulenevalt oma lepingut nõuetekohaselt (tähtaegselt ja täies mahus) täita; või võib eeldada, et Sinu lepingupartner võib kohustuste täitmisega viivitusse sattuda, soovitame oma õiguste edasiseks kaitseks juba etteruttavalt:

1) Kontrollida üle, mis riigi õigus Sinu lepingule kohaldub ehk mis riigi vääramatu jõu ja/või lepingu rikkumise vabandatavuse regulatsiooni pead täpsustama.

2) Kontrollida üle, kas ja milline on Sinu lepingus ettenähtud vääramatust jõust (seaduslikust täitmise takistusest) teavitamise tähtaeg ja viis (tähitud kiri, e-post, kuller jne). Üldjuhul peab võlgnik võlausaldajale teatama kohustuse täitmist takistavast asjaolust ja selle mõjust kohustuse täitmisele viivitamata pärast seda, kui ta sai takistavast asjaolust teada. Arvesta, et kokkulepitud viisil teadete edastamine, eriti rahvusvaheliselt, võib olla raskendatud ja ajaliselt viivituses. Kui kokkulepitud viisil ei ole teadet võimalik edastada, siis püüa teha kõik endast olenev, et edastada teade mõnel muul mõistlikul viisil.

3) Arvesta, et üldjuhul vabandab vääramatu jõud kohustuse rikkumist üksnes juhul, kui konkreetne asjaolu reaalselt takistab kohustuse täitmist. Eriolukorra väljakuulutamine ei ole automaatne alus kõikide kohustuste rikkumise vabandamiseks. Üldjuhul on vääramatu jõu tõendamise koormis rikkujal.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!