„Statoil esitas kohtule tõendid, et toodete hinnad nii Tallinnas kui teistes teenindusjaamades olid samad ning et müügimaksu ei kantud edasi tarbijatele,“ lausus Ginter.

Statoil Fuel & Retaili vaidlustatud summa oli 727 000 eurot, millele lisanduvad osaliselt intressid. „Otsus näitab ilmekalt EL õiguse olulist mõju ettevõtjate kaitsel. Tegemist on õpikukaasusega, mis toetab ettevõtluskeskkonda ja mõjutab kohtupraktikat kõikides EL liikmesriikides,“ kinnitas Ginter.

Tegemist on Statoil Fuel & Retail Eesti AS ja Tallinna linna vahelise vaidlusega müügimaksu osas. Nimetatud vaidluse aluseks on Tallinna Ettevõtlusameti otsused, mille alusel nõuti müügimaksu tasumist ka Statoil Fuel & Retail Eesti AS müüdud aktsiisikaupadelt (vedelkütus, alkoholi- ja tubakatooted, v.a. sigaretid). Statoil Fuel & Retail Eesti ASi kaebuse üks põhiargument oli, et müügimaksu tasumise nõudmine aktsiisikaupade müügilt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga 2008/118/EÜ, mis käsitleb aktsiisi üldist korda ning mille kohaselt aktsiisikaupa võib täiendavate maksudega maksustada üksnes erieesmärgi olemasolul. Erieesmärgina käsitatakse Euroopa Kohtu kohtupraktikas muud kui üksnes eelarve täitmise eesmärki.

Ringkonnakohus tegi selle aasta 27.aprillil otsuse, millega jättis Tallinna Ettevõtlusameti apellatsioonkaebuse müügimaksuvaidluses Statoil Fuel & Retail Eesti AS-iga rahuldamata. Ringkonnakohus Statoili väitega, et Tallinna linna müügimaksul puudub aktsiisidirektiivi mõistes erieesmärk, mistõttu müügimaksu nõudmine aktsiisikaupadelt on vastuolus Euroopa Liidu Nõukogu direktiiviga. Ringkonnakohtu otsuse kaebas Tallinna linn edasi riigikohtusse ning 4.augusti määrusega ei võtnud riigikohus kassatsioonikaebust menetlusse.