Agarus on ogarus: Suurbritannial tuleb üles sulatada tuhandeid seekordseks Brexitiks tehtud 50-penniseid münte

 (32)
Briti mündid
Briti mündidFoto: Jonathan Brady, PA Wire/PA Images/Scanpix

Hoolimata sellest, et ka seekordse Brexiti tähtaja puhul oli palju kõhklusi ja kahtlusi, valmistus selleks Briti keskpank, kes jõudis teha algust sündmust ära märkivate 50-penniste müntide vermimisega. Kuigi tellimust enne 31. oktoobrit täies mahus täita ei jõutud, tuleb siiski tuhanded juba valminud mündid nüüd üles sulada.

Kaks asjaga kursis olevat allikat kinnitasid, et pärast seda, kui Briti peaminister Boris Johnson otsustas nõustuda EL-i ettepanekuga Brexiti tähtaja pikendamise osas, lähevad sulatamisele ka tuhanded selleks hetkeks valminud 50-pennised mündid, kus märgitakse ühendusest lahkumise kuupäevana 31. oktoobrit, kirjutab Bloomberg.

Suurbritannia rahandusministri Sajid Javid plaan oli vermida miljoneid 50-penniseid münte, mis tähistavad Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumist selle aasta 31. oktoobril. Küll aga tõmmati tootmisele eelmisel nädalal pidurit, kui oli juba üsna selge, et Brexit lükkub veel kolme kuu võrra edasi. Samas oli nende tootmisega juba alustatud, sest keskpank tahtis münte kiiresti pärast lahkumistähtaega ringlusse lasta.

Selle nädala esmaspäeval nõustus Briti peaminister Boris Johnson EL-i ettepanekuga pikendada Brexitit veel kolme kuu võrra. Ühendkuningriigi uus ühendusest lahkumise kuupäev on 31. jaanuar 2020. Briti keskpanga pressiesindaja kinnitusel tuleb Brexitit markeeriv münt kindlasti üks hetk kasutusele, hoolimata sellest, millal see lõpuks aset leiab.

Ka Javidi eelkäija, eelmine Briti rahandusminister Philip Hammond oli jõudnud keskpangalt tellida 50-penniseid, millel oli Brexiti kuupäevaks märgitud algselt plaanitud 29. märts. Küll aga oli siis tegu märksa väiksema kogusega.