Äike võib lähipäevil hävitada teie koduelektroonika - neli soovitust, kuidas kahju ära hoida

 (4)
Äike Tartu lähedal 2017
Äike Tartu lähedal 2017Foto: Krister Rajandu

Riigi ilmaterenistuse kinnitusel ootavad Eestit äikeserohked päevad ning Telia selgitab, kuidas oma koduseid elektroonikaseadmeid võimalike kahjustuste eest kaitsta.

Igal aastal lööb äike rivist välja suure hulga ruutereid ja digibokse. Oluline on teada, et ülepingest kahjustatud seadmetele ei kehti tootja garantii. Seega peab kasutaja võtma parandamise või uue seadme soetamise kulud enda kanda.

Niimoodi saad koduelektroonikat äikese ajal kaitsta:

Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti.
Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis olevad kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.

Soeta piksekaitsmega voolujuhe.

Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Kui maja vooluvõrk on maandamata, siis piksekaitsmega voolujuhtmest abi pole, sest kaitse peab saama ülepinge ikkagi kuhugi maandada. Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ükski seade kaitset pakkuda ei suuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning ülepingekaitsmeid saab tellida ka Telia e-poest.

Kontrolli maja vooluvõrk üle.

Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ning veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.

Seadmete taasühendamisel varu kannatust.

Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.

„Eelmise aasta kevadel ja suvel põhjustas äike Telia klientidele kõige enam peavalu Hiiumaal ja Viljandis. Mõlemas piirkonnas sai äikesetormi tõttu kahjustada suur hulk kliendiseadmed, mille tõttu tuli kümnete kaupa välja vahetada koduseid ruutereid ja digibokse,“ ütles Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Janno Kriiska. „Meie tehnikud meenutavad, et näiteks Hiiumaal oli äikesetorm sedavõrd kõva, et lõi ühel majal lausa aknad katki. Samuti pildistati eelmisel kevadel Telia tehniku poolt Hiiumaal üles ruuter ja kaablipesa, mille tükke tuli pärast äikest toapõrandalt kokku korjata.“

Äikese poolt koduseadmetele tekitatud kahjustused võivad olla väga erinevad, alustades sellest, et kahjustada on saanud vaid ruuteri ühenduspesa. Sealt edasi on juba terve ruuter läbi kärsanud või on lisaks ruuterile ka digiboks kahjustatud. Halvemal juhul võib kahjustatud olla nii ruuter, digiboks kui teler. Telia tehnikud on kokku puutunud ka juhtumitega, kus peale pikselööki on kaablite asemel alles vaid põlenud jutt seinal.

Elektroonikaseadmete kasutajaid mõjutanud äikesepäevi oli mullu kokku 58 ehk 71% enam kui aasta varem. Klientide poolt tehtud nn äikesepöördumisi registreeris Telia aga läinud aastal enam kui 3700. Kokku tuli 2018. aastal välja vahetada enam kui 2500 kliendiseadet, mis olid äikese tõttu kahjustada saanud.