Aivar Sõerd ettevõtjate kriitikast: saan neist aru. Valitsuse jutt koosneb suurematest ja väiksematest valedest

 (29)
Aivar Sõerd
Aivar SõerdFoto: Madis Veltman

Täna avaldas Tööandjate keskliit järjekordse majanduse spidomeetri. See näitab kui kiiresti Eesti majandus ettevõtjate arvates liigub. Selle üheks oluliseks osaks on suhtumine valitsuse tegemistesse. Spidomeetris öeldakse, et kui valitsus ei oleks valesid otsuseid teinud, võiks kiirus olla 87 km/h, paraku on aga kiirus 79 km/h. Opositsioonis oleva reformierakonna liige, riigikogulane Aivar Sõerd saab ettevõtjatest aru.

„Valitsuse majandus-, rahandus- ja maksupoliitika on kaootilised ning koospüsimise vundament on populism. Räägitav jutt koosneb suurematest ja väiksematest valedest," alustas ta.

„Automaksu puhul räägiti keskkonnast, aga pärast seda, kui maksuidee maha kanti ei ole keegi enam meie autode suurest keskkonnamõjust rääkinud. Järelikult oli sedagi vaja vaid eelarve katteallikaks. Nii nagu suhkrumaksu puhul räägitakse tervisest," rääkis Sõerd.

Valitsuse üle jõu käivate lubaduste täitmiseks on vaja tõsta makse, kulutada reserve või võtta laenu. Maksutõusude majanduslik mõju ei huvita neid Sõerdi sõnul aga põrmugi. Maksukoormus on tema arvutuse kohaselt tõusnud rekordilisele 35% tasemele. See pärsib majandustegevust ja mõjub konkurentsile.

„Koalitsioon on rääkinud majanduse elavdamisest, aga suhtes SKT-sse on investeeringud vähenenud. Investeeringute maht võib suurem olla, aga eelarve on ise ka kopsakam. Suurim investeering on Kose-Ardu maanteelõik, mis oli juba ammu planeeritud. Linnahall ja üürimajad ei ole tõsiseltvõetavad. Käib arutu kulutamine."

Sõerd ütleb, et aktsiisitõusudega on valitsus teinud täielikku lollust ning seetõttu oleme Lätile teinud kena kingituse.