Alaver rahast: Eesti firmad on maha müüdud, rootslastelt ei lähe ju toetust küsima

 (53)
Mati Alaver
Mati AlaverFoto: Rauno Volmar

Suusatreener Mati Alaver rääkis LP-le antud pikas usutluses muuhulgas ka sellest, miks ei ole Eesti suusakoondiselt enam õieti suursponsoreid. Miks peab tikutulega raha taga ajama võrreldes näiteks kümnendi taguse ajaga?

Miks firmad annavad vähem kui varem?

No loogiliselt, sõbrad, on põhjus selles, et uhke ja ülbe eestlane on oma suured ja vägevad firmad maha müünud.

Mäletate, oli kunagi Hansapank – ja mina käisin isiklikult juhatuse esimehe Indrek Neivelti jutul. Käisin juba enne seda, kui hakkasime suurvõistlustelt medaleid võitma. Kuigi eks siis oli enesetunne parem, kui olid ka medalid ette näidata.

Selge see.

Rääkisime Neiveltiga maailmast, spordist ja meie eesmärkidest. Indrek ütles: teeme ära! Need summad, milles me toona kokku leppisime, olid tänapäeva mõistes ikka väga korralikud. Ajaloolise tõe huvides mainin, et need olid kümme korda suuremad kui EOK sponsorsummad. See on mõtlemiskoht.

Suusaliit sai Hansapangalt kümme korda rohkem kui Eesti olümpiakomitee?

Jah, suusaliidu sponsorleping oli kümme korda suurem ehk EOK sai kümme korda vähem.

Ja ega Hansapank polnud ainus toetaja?

Oli selline tore firma nagu Saku õlletehas, mille toonane juht oli Cardo Remmel. Nad toetasid meid suurepäraselt. Väga korralik firma EMT ja selle suurepärane juht Tõnu Tee, hiljem ka Peep Aaviksoo...

Enam pole kohapeal suuri otsustajaid, kellega saaks sponsorlusest otse rääkida?

Jah, just. Nüüd on kõik need firmad maha müüdud. Firmajuhid, ma ei kahtle, on praegugi väga toredad inimesed ja Eesti patrioodid. Oleksid kindlasti siinse spordi suured toetajad, aga koos firmaga on ära müüdud nende otsustusõigus.

Kui Swedbank (kellele kuulub teadupoolest endine Hansapank) on Rootsi suusakoondise peasponsor, siis miks peaks ta toetama üht konkurenti, Eesti suusakoodist? Saad mu loogikast aru?

Saan, saan. Pole kellegagi rääkida. Eesti asju otsustatakse mujal.

Just, see on peamine põhjus.

Aga mitte see, et tegelikult pole ette näidata sportlikke tulemusi?

Ei-noh, see on ka kindlasti põhjus. Aga ma rõhutan, et raha, mida firmad saavad jagada, need eelarved tulevad nüüd kas Stockholmist või... Ma ei teagi, kus on Saku õlletehase otsustajad tänase seisuga.