Allar Jõks: riigifirmade nõukogude koostamine lähtub ekslikust eeldusest nagu ettevõte kuuluks parteile

 (25)
Allar Jõks: riigifirmade nõukogude koostamine lähtub ekslikust eeldusest nagu ettevõte kuuluks parteile
Allar JõksFoto: Andres Putting

Endine õiguskantsler Allar Jõks avaldas toetust praeguse õiguskantsleri Ülle Madise seisukohale parlamendi liikmete riigifirmade nõukogudesse kuulumise oses.

„Riigikogu liikmete kuulumine riigiettevõtete nõukogudesse ei ole poliitiline küsimus. See on küsimus võimude lahususest, järelikult küsimus põhiseaduse kehtimisest. Seda kinnitas eile ühemõtteliselt ka õiguskantsler Ülle Madise," leidis Jõks.

"Väärarusaam, et riigikogu liige võib olla riigiettevõtte nõukogus lähtub ekslikust eeldusest, et riigi äriühing kuulub valitsevale erakonnale," lisas ta.

"Loodan, et valitsus selles küsimuses suudab näidata otsustusvõimet. Kõige kiirem tee põhiseadusega kooskõla tagamiseks on kui vastav minister kutsuks nädala jooksul riigikogu liikmed riigiettevõte nõukogust tagasi," ütles Jõks.

"Kuna hetkel on vaid peaministriparteist riigikogu liikmeid nõukogusse nimetatud, siis ei peaks nende tagasikutsumine olema keeruline. Loomulikult on võimalik sellel teemal korraldada ümarlaudu ja lõputult analüüsida ja ignoreerida vastuolu põhiseadusega nagu seda on kaheksa viimast aastat edukalt tehtud,“ jätkas ta.