Ametiühingute keskliit: otsime alles kontakti Rakvere Lihakombinaadi töötajatega

 (35)
Eesti Energia töötajate pikett Rahandusministeeriumi juures
Peep Peterson Eesti Energia töötajate piketil rahandusministeeriumi juuresFoto: Hendrik Osula

Eesti Ametiühingute Keskliidu juhatuse esimees Peep Peterson rääkis Ärilehele Rakvere lihakombinaadi tööseisaku valguses, et Rakvere Lihakombinaadi töötajad pole nende poole pöördunud.

“Otsime nendega kontakti,” ütles Peterson.

Ta rõhutas, et kõike tuleb teha seaduste järgi. Kas vallandamine oli tööandja poolt korrektne, seda saab otsustada kohus. Tööandjal võib tekkida kiusatus käsitleda olukorda tööluusina.

“Seal kees ilmselt olukord üle,” lausus ta. Tööseisakule oleks pidanud eelnema aktiivsed läbirääkimised. Ka saab pöörduda riikliku lepitaja poole, et see rakendaks lepitusprotseduuri tüli lahendamiseks.

Tööseisakust tuleb ette teatada, näiteks lühiajalisest tunni ajalisest seisakust tuleb tööandjale ette teatada kolm tööpäeva.

Ta lisas, et HKScanile kuuluvas Talleggis oli töötüli 2015. aastal, mis lahenes teisiti. Töötajad tulid ühel päeval tööle ühesuguste kaelarättidega. Lisaks oli neil HKScani Soome töötajate toetus, kes ähvardasid samuti vajadusel ühineda Soome tehastes tööseisakuga. Asi lahenes läbirääkimise teel.

Et selliseid olukordi edaspidi vältida soovitas Peterson võtta ühendust ametiühingutega, kellel on selliste olukordade lahendamise kogemus. Lisaks soovitas ta astuda ametiühingu liikmeks.