Analüütik: kütusehindade drastiline langus ei ole oodatud majanduskasvu toonud

 (14)
SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.
SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.Foto: Madis Veltman, Ekspress Meedia

SEB panga analüütik Mihkel Nestor kirjutab oma nädalakommentaaris, et kütusehindade drastiline langus ei ole siiani kaasa toonud oodatud positiivset hüpet maailma majanduskasvus.

"Kuigi odav nafta kahandab Saudi šeikide varandust, siis valdavale osale maailma elanikkonnast on tegemist olulise kokkuhoiuga, mis võimaldab säästetud raha kulutada muudel otstarvetel," selgitab Nestor.

Varasemad kogemused nafta hinna järsu tõusuga on Nestori sõnul näidanud selle tugevat negatiivset seost maailma majanduskasvuga. "Seetõttu eeldas majandusanalüütikute konsensus, et odava kütusehinna tagajärjel kiireneb peagi ka tarbimine ja majanduskasv. Oodatud tulemus pole siiani aga saabunud," nendib ta.

Mitmed naftat importivad arenevad riigid on kasutanud võimalust ja kärpinud seni kasutusel olnud kütusesubsiidiume. "Euroopas on probleemiks aga tarbijate ebakindlus, kes eelistavad “võidetud” raha kulutamise asemel pangakontole panna," lisab Nestor.

Arvestades valitsevat nullinflatsiooni või koguni deflatsiooni, ei ole seeanalüütiku hinnangul üllatav – raha reaalväärtus ehk ostujõud võib homme olla tänasest suurem.