Andmeleke: Trumpi minister ajab äri Putini lähikondlastega, kuninganna Elizabeth II hoiab oma raha Kariibi mere saartel

 (163)
Vladimir Putin
Vladimir PutinFoto: Mihhail Klimentjev, AFP/Scanpix

USA president Donald Trumpi administratsiooni järjekordsel kõrgel liikmel avastati olevat seos Venemaa ja selle president Vladimir Putinile lähedal seisvate isikutega, kuid see oli vaid üks paljudest andmelekke paljastustest.

Ajakirjandusele lekitatud nn Paradiisi paberite (sarnaselt mulluste Panama paberitega -toim) seas oli olulist teavet Trumpi administratsiooni kaubandusminister Wilbur Rossi varjatud äritegevuse kohta, vahendab BBC uudisteportaal.

Tuli välja, et Rossil on Kaimanisaarte offshore'ide kaudu rahaline osalus firmas Navigator Holdings, mis tegeleb nafta ja gaasi transportimisega Venemaa naftakeemiaettevõttele SibuR, mille kaks osanikku on ka USA sanktsioonide all, omades ühtlasi lähedast sidet president Vladimir Putiniga.

Vene naftakompanii osanike seas on teiste seas Gennadi Timtšenko, kes kuulub juba ammu Vladimir Putini lähikonda, kuid ka Kirill Šamalov, kes on abielus riigijuhi tütrega.

Ross teatas äsja, et taandab end ministrina kõigest Paradiisi paberitega seonduvast. Ametist tagasi ta aga president Trumpi vastavasisulise otsuseta ei astu, andis tema esindaja mõista.

Seotud lood:

Ühtlasi tuli lekitatud dokumentide esimesest paljastusest välja, et ka brittide kuninganna Elizabeth II raha investeeriti offshore'idesse Kariibi mere saartel.

Ajakirjanduse teatel aitavad dokumendid jõuda kümnete ärimeeste ja avaliku elu tegelaste salajaste tehinguteni, mida nad on tahtnud avalikkuse eest varjul hoida.

Paradise Papers: avalikkuse ette jõudis suur andmeleke
USA kaubandusminister Wilbur Ross ütles BBC-le, et paradiisipaberites paljastatud ärisidemetes Venemaaga pole mitte midagi sobimatut.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/rootsi-tooandjate-liidu-esimees-mida-kuradit-ma-maksudeks-makstud-miljonite-eest-saan?id=80072914
BBC majanduskorrespondent Andrew Walker ei pea kuninganna investeeringuid ebaseaduslikeks. Offshore-investeeringuteks on kasutatud umbes 10 miljonit naela kuninganna isiklikku raha. "Ei ole mingit viidet sellele, et miski oleks ebaseaduslik," ütles Walker. "Asi on rohkem selles, kas inimesed arvavad, et see on kuninganna jaoks õiget laadi asi, millesse investeerida."
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/uus-leke-naitab-venemaa-mojuvoimsa-arimehe-ning-riigifirmade-varjatud-investeeringud-usa-lipulaevadesse?id=80070730
Suurbritannia ajalehed kirjutavad täna kuninganna offshore-investeeringutest. Guardianis on paradiisipaberitest üheksaleheküljeline ülevaade, milles seletatakse, et offshore-investeerimisäri on alates 1970. aastatest eksponentsiaalselt kasvanud ja muutunud "rikaste vohavaks kuningriigiks".
Bermuda endine peaminister Bob Richards kaitses intervjuus BBC-le oma riigi maksupoliitikat. Bermudal asub andmelekke keskmes asuv õigusfirma Appleby. "Ei ole meie töö koguda teie makse," ütles Richards.
Ajakirjandusele lekitatud dokumentidest leiab ka 19 kaubandusregistrit riikidest, mida tuntakse maksuparadiiside ja äritegevuse salastatuse poolest, sh Maltalt, Bermudast, Grenadast, Guajaanast ja Vanuatult, kust võib leida andmeid ka Eesti ärimeeste kohta. Andmeleket vaatleb sellest küljest telekanali Kanal 2 telemagasin „Radar“.
Andmeleke tabas ka hääleka maksuparadiiside vastase Kanada peaminister Justin Trudeau nõunikku, suurärimees Stephen Bronfmanit, keda seostatakse erinevate offshore-skeemidega, mis võisid jätta riigi ilma miljonitest dollaritest.
Teadaolevalt käib dokumentidest läbi 14 Trumpi administratsiooni või kampaaniameeskonna liikme nimi, sh on oodata paljastusi tema välisministri ja ExxonMobili endise juhi Rex Tillersoni ning elamumajandusminister Ben Carsoni äritegevusest.
Andmeleke hõlmab uudistekanali BBC teatel suurt hulka dokumente, mis on pärit kahest juhtivast offshore'ide ehk maksuparadiisidega tegelevast ettevõttest Appleby ja Asiaciti Trust. Teadaolevalt on nendes teavet 120 mõjuka avaliku elu tegelase kohta, mis tuuakse lähinädalatel organisatsiooni Rahvusvaheline Uurivate Ajakirjanike Konsortsiumi (ICIJ) kaudu avalikkuse ette.
https://arileht.delfi.ee/news/uudised/paradiisi-paberid-u2-liidri-bono-osalusega-ettevote-on-leedus-maksupettuse-kahtlusega-uurimise-all?id=80069098