ANDRES EILART: Tallink on hoopis tootmisfirma


Jah, Tallink on pigem tootmisfirma kui teenindusasutus. Eriti viimasel ajal. Tallink toodab uudiseid. Ta toodab uudiseid rohkem kui suudab näiteks monopoolsel Tallinna-Stockholmi liinil reisijaid vedada. Tallinkil on tooteid rohkem kui sipelgapesas okkaid või Hansapangas rahvale laiali jagatavaid Eesti kroone.

Tänases Ärilehes vaatame, mis imefirma see Tallink siis on. Ja milliseid ?tooteid? seal veel sündimas on. Ülelahe ja ülemere konkurendid hoiavad peast kinni. Nemad ei suuda nii palju tooteid valmistada.

Aga Tallinkil on tooteid kapaga ? just vaibus ekspankuri Ain Hanschmidti ja keskpankuri Andres Lipstokiga seotud toode. Just jõudsid avalikkuse ette Tallinki uued optsioonide optsioonid, kus kõne all järgmiste kruiisilaevade soetamine. Nüüd kerib hoogu võimalik Silja Line?i ülesost ? uus korraliku kaliibriga toode.

Tallinki esindajad on kinnitanud, et jutud Silja Line?i võimalikust omandamisest on ajakirjanduslik spekulatsioon ja ettevõte ei pea võimalikuks neid kuulujutte kommenteerida. Tallink on selles mõttes osav: nad treivad toote? ja siis vaikivad. Sest nad kavandavad juba uut toodet ? börsile minekut. See võib juhtuda suure tõenäosusega juba enne selle aasta lõppu. Tallinki juht ja ema Enn Pant on pikalt viibinud välismaal. See võib olla road-show. See võib olla vaikimisperiood kuni noteerimise esimese päevani. Aga see võib olla ka midagi muud.

Ja tihti see Tallinki puhul ongi nii, et võib olla ühtmoodi ja võib olla ka teistmoodi. Nad toodavad küll uudise, aga ei kommenteeri seda kuidagi. Nad teevad toote, ja ise vaikivad. Pigem tavaliselt eitavad, et midagi on juhtunud või juhtumas. Ei, see pole meie toode, ütlevad nad. Sellepärast ootan firmat küll börsile, aga samas teen seda kohati ka hirmuga.

Aga järgmise aastaaruande kommentaaris kirjutab firmajuht Pant: ?Lõppenud aasta oli Tallinkile edukas, tootsime 150 protsenti rohkem uudiseid kui aasta varem.?