Apple tegevjuhi Tim Cooki vastus kriitikutele: maksude maksmine ei ole seoses patriootlikkusega

 (6)
APTOPIX Apple Conference
Tim CookFoto: Jeff Chiu, AP

Apple tegevjuht Tim Cook vastas kriitikutele, kes on tema tähelepanu juhtinud maksudest kõrvalehiilimisele, et firma ei too raha enne kodumaale, kui maksumäär on “õiglane”.

Tehnoloogiagigant varjab oma vara Ühendriikides ettevõtte tulumaksu eest, mis on praegu üks arenenud riikide kõrgemaid: 35%.

Mittetulundusühing Citizens for Tax Justice eest on hinnanud, et USA suurfirmad hoiavad üle kahe triljoni dollari välismaal, kus on soodsam maksukeskkond, kirjutas CNBC.

Maksuametnikud sõnasid, et tulu varjamine ja välja võtmine teises riigis on ebapatriootlik. Tim Cook vaidles vastu: “Asi on praeguses maksuseaduses, mitte patriootlikkuses. See ei tööta nii, et mida rohkem maksad seda patriootlikum oled."

Cooki sõnul kasutab Apple edukalt ära kehtiva maksusüsteemi nõrki kohti. Praegune maksuseadus lubab kasumit hoida Iirimaal, kuid samas võib selle tuua ka Ühendriikidesse. Samas oli ta optimistlik, et kongress või järgmine president võtab teema üles ja muudab ettevõtte tulumaksu õiglasemaks.

Tegevjuht lisas, et Apple ei puikle maksudest kõrvale, aga firma teenib raha ja müüb kaupa üle maailma, mistõttu ei peaks maksu maksma vaid ühes riigis.

Hinnanguliselt hoiab Apple 200 miljardit dollarit reinvesteerimist ootavat kasumit välismaal.