Aprill täielikku nulliringi Eesti majutusasutustele ei toonud, kuid kukkumine on olnud väga karm

 (3)
Pimedad hotellid Tallinnas 24.03.2020
Pimedad hotellid Tallinnas 24.03.2020Foto: Andres Putting

Statistikaameti andmetel peatus aprillis Eesti majutusettevõtetes 13 000 külastajat, kes veetsid seal 43 000 ööd. Mullusega võrreldes oli külastajaid 95% vähem.

Statistikaameti analüütiku Helga Laurmaa sõnul oli aprillis eriolukorra tõttu turiste majutusettevõtetes kasinalt ja hinnad odavnesid. „Kuna aprillis soovitati inimestel jätkuvalt kodus püsida ja piirid olid suletud, siis kajastus see ka majutuse statistikas,“ selgitas Laurmaa.

Majutusettevõtete teenuseid kasutas 1300 välisturisti ehk 1% eelmise aasta aprilli välisturistide koguarvust. Eestis ööbisid 176 Läti, 169 Venemaa, 147 Ukraina ja 64 Soome elanikku.

Pooled välisturistidest olid tööreisil, osad puhusereisil ja kümnendikul oli reisi eesmärgiks muu põhjus. Eestis veetsid nad aprillis kokku 9000 ööd, mida on võrreldes aasta varasemaga 97% vähem. Suurem osa külastajaid eelistas ööbida Harju maakonnas, millele järgnesid Tartu, Ida-Viru ja Pärnu maakond.

Siseturiste peatus majutusettevõtetes 12 000 ja nad veetsid seal 34 000 ööd. Siseturiste oli eelmise aasta aprilliga võrreldes 89% vähem ja nende ööbimisi 81% vähem. Ligi pool neist märkis oma reisi eesmärgiks puhkusereisi ja 44% tööreisi. Kolmandik siseturistidest eelistas peatuda Harjumaal, järgnesid Tartu- ja Pärnumaa.

Külastajatel oli aprillis võimalik kasutada 835 majutusettevõtet, kus ööpäev maksis keskmiselt 19 eurot. Eelmise aasta aprilliga võrreldes oli hind oluliselt odavam. Tartu maakonnas maksis majutuse ööpäev keskmiselt 28 eurot, Harju maakonnas 20, Ida-Viru maakonnas 17 ja Pärnu maakonnas 16 eurot.

Seotud lood:

Turistide statistika

Mis puudutab eelolevat suve, siis reisibüroo Go Traveli statistika andmetel eelistavad eestlased sel suvel puhata kohalikes hotellides ja turismitaludes, populaarseim sihtkoht on Lääne-Virumaal Vihula. Pakettreise ostetakse veel ettevaatlikult ning pigem uude aastasse.

Go Traveli partnersuhete juht Age Põder ütleb, et eestlase valik langeb eelkõige kohalikele hotellidele. „Ostetakse siis, kui pakkumine tundub hea või siis huvitav - näiteks on tõusvaks trendiks glämping ehk mugavustega telkimine, mida saab harrastada Ida-Virumaal,“ sõnas Põder.

Teiseks oluliseks valikukriteeriumiks on turismieksperdi sõnul soodne hinnatase. „Eesti-siseselt müüb ikkagi see, kes on tulnud hinnas vastu. Kui on majanduslikult keerukamad ajad, tuleb muuta hinnakujundust paindlikumaks.“

Kõige populaarsemate kohtade TOP 3 hulgas on hetkel Vihula mõis Lääne-Virumaal, Mäetaguse mõis Ida-Virumaal ning Pärnus asuv Wasa Spaa hotell.

Age Põder sõnul ostetakse pakettreise eelkõige järgmisesse aastasse. „Oleme küll broneerinud mõningaid pakettreise, näiteks Tenerifele, Bulgaariasse, Kreekasse ja Egiptusesse, kuid üldiselt ostetakse uusi pakettreise veel ettevaatlikult ning sõit lükatakse pigem edasi järgmisesse aastasse,“ rääkis Põder.

Reisibüroo spetsialist toob välja, et Eesti inimesed kibelevad väga reisima. „Saame välja palju päringuid, kus uuritakse, millal juba saab reisima. Kõige enam küsitakse reisivõimaluste kohta Türki, mis on pikalt olnud eestlaste üheks lemmiksihtkohaks. Suur huvi on aastavahetuse reiside vastu, mille koostamine ootab lennuplaanide taga,“ märkis Põder.

„Maailm on nüüd jagatud turvatsoonidesse ning meie jälgime kuhu neist on ohutu reisida. Hetkel me räägime vaid reisimisest Euroopa Liidu siseselt ning ka selle sees on riigid jagatud nii-öelda punasteks ja rohelisteks tsoonideks. Viimaseid tuleb tasapisi pidevalt juurde, nii näiteks saab juba alates juulist lennata optimeeritud sõidugraafiku alusel puhkama Kreekasse ja Bulgaariasse,“ märkis Go Traveli esindaja.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!