Arakas: musta üürituruga võitlemiseks pole vaja ehitada uusi maju

 (24)
Viljar Arakas
Viljar ArakasFoto: Tiit Blaat

Ärikinnisvarafondi Eften Capital juht Viljar Arakas leiab, et üüriturul on omad probleemid, aga neid peab lahendama pigem regionaal- või maksupoliitiliselt, mitte minister Urve Palo idee kohaselt riigikorterite juurdeehitamisega.

Olen ühemõtteliselt riigi sekkumise vastu. Üüriturul on muidugi oma probleemid, see toimib mustalt ja üürituludelt ei maksta maksu, aga sellepärast ei pea hakkama riik uusi maju ehitama.

Ka väiksematesse linnadesse üürikorterite ehitamine ja seega töökohtade loomine peaks olema pigem regionaalpoliitika valdkond ja omavalitsuse ülesanne, mida ei lahenda üürituru reguleerimine.

Oma kogemusele tuginedes võin öelda, et mida vähem riigiga tegemist teed, seda parem. Kõik projektid, mis on rajatud riigi toega, kätkevad endas poliitilist ja selle muutumise riski.

Praegune plaan on pakutud ka koalitsioonilepingusse lisamiseks, seega tuleb seda vaadata osana valimisvõitlusest. Praktiliselt tuleks hoopis mõelda üürituru kordategemisele, mis on maksupoliitika küsimus. Minu seisukoht on endiselt, et riik ja omavalitsus peavad tagama kiiremad planeeringumenetlused, aga kõik, mis sealt juba edasi tuleb, moonutab juba turgu.

Loe minister Urve Palo plaanist, tema toetajate ja kriitikute seisukohtadest pikemalt SIIT.