Arhitektid: Eesti vajab riigiarhitekti

 (27)
Arhitektid: Eesti vajab riigiarhitekti
Ribimaja Kangru külas/ Ribbed House in Kangru Village. Kiili, Urmas Muru, Peeter Pere, Janek Maat (Muru & Pere Arhitektid) (Reio Avaste)Delfi

Eesti vajab riigiarhitekti insitutsiooni, mis nõustaks arhitektuuri puudutavaid olulisi otsuseid, rääkisid arhitektid Peeter Pere, Villem Tomiste ning Margit Aule KUKU raadios peetud vestlusringis.

"Riigiarhitekti institutsiooni loomise vajadusest on kõneldud aastaid," toonitas Eesti Arhitektide Liidu juht Peeter Pere. Eeskuju on võetud Hollandist. 

"Riigiarhitekt saaks eelkõige ametnikega juba planeeringute algfaasis suhelda, et vajalikud muudatused sisse viia, nii poleks õiged lahendused
tagantjärele tarkus," rääkis Peeter Pere.

"Nii oleks kindlad kohad planeeritud koostöös arhitektide ja keskkonnaspetsialistidega,samuti aitaks riigiarhitekti institutsioon suunata Euroopa rahasid kõige enam läbi mõeldud objektidele, kus need kõige paremini kasutatud saaks."

Villem Tomiste hinnangul võimaldaks taoline institutsioon ka juba praegu selle valdkonnaga tegelevate ametnike tööd koordineerida.

"Erinevates ministeeriumites ja ametites töötab päris palju selle valdkonna spetsialiste. Valdkond on aga hajus, selle koondamine riigiarhitekti institutsiooni tuleks kasuks," hindas Tomiste.