ÄRILEHE FOTOD: Väino Pentus ja Siim Roode astusid Autorollo kriminaalasjas kohtu ette

 (31)
Pentuse advokaat jäi salapäraseks
Väino Pentus ja Siim Roode kohtus
Foto: Ilmar Saabas

Täna algas Harju maakohtus kohtuasi endise välisministri Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentuse ja advokaat Siim Roode üle.

Kuigi täna pidi Harju maakohtus toimuma Autorollo kriminaalasja kohtuprotsessi esimene istung, lükkus see süüdistatava Siim Roode kaitsja vahetumise tõttu edasi.

Siim Roode ütles enne tänase istungi algust, et tema end süüdi ei tunnista. Väino Pentuse eest kõneles advokaat Marko Kairjak, kes jäi oma vastustes salapäraseks.

"Me ei ole seda asja veel arutanud. Eks te siis kuulete meie seisukohti, kui esimene istung toimub. Saate teada meie positsiooni, kui kohtunik küsib Väino Pentuselt, kas ta tunnistab end süüdi ning kas ta saab süüdistuse sisust aru."

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Väino Pentusele (59) ja Siim Roodele (47) süüdistuse OÜ Autorollo pankrotiga seotud kuritegudes.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises, teatas Põhja ringkonnaprokuratuur.

Seotud lood:

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.