Autode automaatne hädaabikõne süsteem tehakse kohustulikuks

 (39)
Õnnetus Kaarepere viaduktil
Õnnetus Kaarepere viaduktilFoto: Jürgen Puistaja/Kanal 2

Euroopa Komisjoni tänase ettepaneku kohaselt peaksid autod alates 2015. aasta oktoobrist suutma raske liiklusõnnetuse korral ise hädaabiteenistusele helistada.

Automaatse hädaabikõne süsteem ehk eCall valib Euroopa ühtse hädaabinumbri 112 ja teatab hädaabikeskusele auto asukoha ka siis, kui juht on teadvuseta või ei suuda ise helistada. Prognooside kohaselt peaks see aitama säästa kuni 2500 inimelu aastas.

„Eelmisel aastal sai Euroopa Liidu teedel surma 28 000 ja vigastada 1,5 miljonit inimest. Kui õnnetus peaks juhtuma, on vigastatute päästmiseks arvel iga minut. Automaatse hädaabikõne tehnoloogia aitab päästa elusid, sest hädaabiteenistused saavad reageerida märksa kiiremini üle kogu ELi,” ütles Euroopa Komisjoni asepresident, transpordivolinik Siim Kallas ütles.

Et alates oktoobrist 2015 peavad kõikide sõiduautode ja kergveokite uued mudelid olema varustatud eCall-seadmetega, luuakse häirekeskuste jaoks ka taristu, mis võimaldab selliseid kõnesid vastu võtta ja käidelda. Sellega tagatakse automaatsete hädaabikõnede ühilduvus, koostalitlusvõime ja talitluspidevus kogu ELis.

Hinnangute kohaselt võiks eCall-süsteem kiirendada hädaolukordadele reageerimist linnapiirkondades 40% ja maal 50% ning säästa kuni 2500 elu aastas.

Lisaks liiklusohutuse parandamisele aitab süsteem oluliselt vähendada ka liiklusõnnetustest põhjustatud ummikuid ja õnnetusspaigas toimuda võivaid järgnevaid õnnetusi. Automaatse hädaabikõne tehnoloogia, komponentide ja teenuste tarnimisse on kaasatud palju ettevõtteid ning seega on sellest kasu ka tööstusele. Lisaks eeldatakse, et automaatkõne jaoks paigaldatavaid sõidukisiseseid seadmeid peaks saama kasutada ka muude lisandväärtusega teenuste jaoks, nagu näiteks varastatud autode jälitamiseks.

Automaatse hädaabikõne süsteem aktiveerub kohe, kui sõidukisisesed sensorid tuvastavad raske avarii. Seade valib Euroopa hädaabinumbri 112, loob telefoniühenduse sobiva häirekeskusega ning edastab päästeteenistustele õnnetuse üksikasjad, nagu õnnetuse toimumise aeg, sõiduki täpne asukoht ning sõidusuund, mis on väga oluline kiirteedel ja tunnelites. Automaatkõnet saab aktiveerida ka käsitsi nupulevajutusega, mida võib teha näiteks raske liiklusõnnetuse pealtnägija.