Autoomanikud ja vedajad värisege: uus valitsus tõstab kütuseaktsiisi kardetust kiiremini

 (75)
Statoil avab renoveeritud Laagri teenindusjaama
Statoil avab renoveeritud Laagri teenindusjaamaFoto: Karin Kaljuläte

Kui veel eelmisel nädalal ringles jutt, et valitsuskoalitsioon plaanib kütuseaktsiisi tõsta järgmisel aastal 10% ning edasi 5 protsenti aastas, siis nüüd tegelikult oli see väga tagasihoidlik spekulatsioon.

Juba järgmisest aastast kerkib diislikütuse aktsiis 14% võrra ja sealt edasi igal aastal veel 10%. Ühtlasi kerkib kohe ka erimärgistatud diislikütuse aktsiis. Bensiini aktsiis kerkib järgneval neljal aastal 10% aastas, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kui tõuseb kütuseaktsiis, siis tõuseb ka mootorikütuste jaehind, see omakorda aga tähendab,et kerkivad kõikide kaupade ja toodete hinnad.

Eesti õliühingu tegevjuhti Toomas Saksa kinnitusel õliliiduga keegi midagi arutanud ei ole. „Juhul kui see vastab tõele, siis on aktsiisitõus ikka räige. Igal juhul oleksime kalleim müüja Baltikumis ja astuksime Soomele kandadele,” ütles ta ja lisas, et kui selline tõus viie aasta jooksul toimub, kerkib bensiinijaama hinnatulbal kütuseliitri hind 25 senti.

Ehk siis, praeguse 1,174 euro asemel maksaks 95 liiter tanklas 1,424 eurot.Ja seda vaid aktsiisitõusust tulenevalt. Võimalik toornafta ning kütuste maailmaturu hinnatõus ning valuutakursside mõju on siinkohal ei arvestata.