Autorollo kriminaalasi lükkus taas edasi. Siim Roode sai äsja uue kaitsja

 (16)
Väino Pentus ja Siim Roode kohtus
Väino Pentus ja Siim Roode kohtusFoto: Ilmar Saabas

Täna pidi Harju maakohtus algama OÜ Autorollo protsess, kus ringkonnaprokurör on esitanud süüdistuse Väino Pentusele ja Siim Roodele. Kohtuistung lükati täna edasi, kuna Siim Roode sai uue kaitsja 13. augustil ning ta ei ole veel jõudnud materjalidega tutvuda.

Kaitsja palus istungit edasi lükata kuu aja võrra, kuna materjali on palju ning tal endal on käsil kiired ajad. Prokurör ütles, et äärmisel juhul võiks esimene istung toimuda 10. septembril, mil tunnistajana on kohtusse kutsutud oluline tunnistaja Venemaalt. Inimene on teinud selleks suured kulutused.

Kohtunik otsustaski istungi aega edasi nihutada. Täpne istungi toimumise aeg ei ole veel teada.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises. Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Väino Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Siim Roode.

Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Kokku kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009-2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.