Baltika tõmbab äri Ida-Euroopas koomale

 (8)
Baltika juhatuse esimees Meelis Milder
Baltika juhatuse esimees Meelis MilderFoto: Karin Kaljuläte

AS Baltika teatas, et lõpetab selle aasta esimeses kvartalis ennetähtaegselt frantsiisilepingud Valgevene ja Ukraina partneritega.

Põhjusena toodi välja, et Ukraina, Valgevene ja Venemaa keerulise majandusliku ning poliitilise olukorra tõttu on sealsetel turgudel Baltika frantsiisipartnerite müügimahud ning maksevõime oluliselt vähenenud. Koostööd Venemaa frantsiisipartneriga jätkatakse, kuid vähendatud mahus.

Ukraina frantsiispartneriga, Baltika Retail Ukraina Ltd, sõlmiti leping 2014. aastal ning Valgevene frantsiisipartneriga Valanga OOO 2013. aastal. Ukraina ebastabiilse majanduskeskkonna ja 2018. aasta novembris väljakuulutatud sõjaseisukorra tõttu on sealsed müügimahud järsult langenud. Keerulised majandusolud valitsevad ka Valgevenes, kus Baltika senine frantsiisipartner Valanga OOO on otsustanud väljuda moeärist.

Koostöös Venemaa frantsiisipartneriga OÜ Ellipse Group on koostatud kava kahjumlike poodide sulgemiseks ning kokku on lepitud uued kaubalähetuse ja maksetingimused.

Tulenevalt eelnevast hindab Baltika nõuded Ida-Euroopa partnerite vastu mitte täies ulatuses laekuvateks ning moodustab selleks 2018. aastal allahindluse reservi ligikaudses summas 1,2 miljonit eurot.

Lepingute lõpetamisel väheneb Baltika 2019. aasta hulgimüügi ja frantsiisi müügitulu hinnanguliselt miljon eurot.