Beneluxi valitsused riigistasid osa rahanduskontsernist Fortis


Raskustesse sattunud pangandus- ja kindlustusgrupp Fortis sai pühapäeva õhtul 11,2 miljardi eurose rahasüsti, kui Belgia, Hollandi ja Luksemburgi valitsused selle osaliselt riigistasid, vahendas Financial Times.

Pärast terve nädalavahetuse väldanud läbirääkimisi teatas tehingust eile õhtul Belgia peaminister Yves Leterme. Kokkuleppe järgi ostavad kolm valitsust 49% Fortise pangandusettevõtetest, mis nendes riikides asuvad. Fortis müüb ka oma osaluse Hollandi pangas ABN Amro, mille omandas möödunud aastal. Fortise juhatuse esimees Maurice Lippens astub ilmselt tagasi.
Fortis on suurim Euroopa pank, mis rahaturgudel valitseva kriisi tõttu riikliku abi vajanud. Otsus Fortis osaliselt riigistada langes siis, kui katsed seda müüa Prantsuse BNP Paribas’le või Hollandi ING-le nurjusid, kuna valitsused ei tahtnud anda ostjakandidaatide nõutud garantiisid võimalike tulevaste kahjumite vastu.
Valitsused aga tahtsid kindlasti tulla välja abipaketiga enne börside avamist esmaspäeval, et vältida paanikat. Iseäranis mures oli Belgia, kus Fortis on suurim erasektori tööandja ning haldab poole elanikkonna pangaarveid. Samas ületab Fortise varade maht mitmekordselt Belgia sisemajanduse kogutoodangut.