Bensiin, alkohol ja toidukaubad viisid mais rahakotist oluliselt suurema summa kui aasta varem

 (46)
Munad maksid mais aasta varasemaga võrreldes 35% rohkem.
Munad maksid mais aasta varasemaga võrreldes 35% rohkem.Foto: Karin Kaljuläte

Kaupade ja teenuste hinnamuutust kajastav tarbijahinnaindeks kerkis mais eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3% ja tänavu aprilliga võrreldes 0,3%, teatas statistikaamet.

Märtsis ja aprillis jäi tarbijahindade tõus alla 3% piiri.
Kaubad olid 2017. aasta maiga võrreldes 3,4% ja teenused 2,4% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta maiga võrreldes tõusnud 8,0% ja mittereguleeritavad hinnad 1,7%.

Eelmise aasta maiga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim eratranspordi ekspluatatsiooni kallinemine, mis andis kogutõusust üle veerandi. Bensiin oli 14,8% ja diislikütus 11,9% kallim kui 2017. aasta mais.

Ligi veerandi kogutõusust andis alkohoolsete jookide 13,6% ja tubaka 5,5% kallinemine. Sellest omakorda kaks kolmandikku andis 32,7% kallinenud õlu.

Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust üle viiendiku, millest omakorda 60% andsid 5,4% kallinenud piim, piimatooted ja munad,12% kallinenud valmistoit ja 9,5% kallinenud värske köögivili. Toidukaupadest on mulluse maiga võrreldes enim kallinenud munad (35%), külmutatud puuvili ja marjad (28%) ning või (23%). Enim odavnes suhkur (21%).

Aprilliga võrreldes olid mais tarbijahinnaindeksi suurimaks mõjutajaks toit ja mittealkohoolsed joogid. Munad oli mais 15,2% ja tordid-koogid 5% kallimad kui eelmisel kuul. Suuremat mõju kuumuutusele avaldas veel majutus ja toitlustus, kus hinnatõus oli vastavalt 9,4% ja 1%.